Milletvekili Zeybek: “Eğitimin iyileştirilmesi için atılan adımlardan korkmamalıyız”
14-02-2017
İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, azınlık eğitimiyle ilgili yasa tasarısının görüşüldüğü meclis genel kurulunda söz alarak konuştu.

Azınlık eğitiminde çift dilliliğin bir zenginlik olduğunu vurgulayan Zeybek, “Eğitimde atılan iyileştirme adımlarından korkmamalıyız” dedi.

“SİRİZA BU HATAYI DÜZELTMEKTE VE AZINLIK EĞİTİMİ BÖLÜMÜNÜ YASALLAŞTIRMAKTADIR”

Selanik Özel Pedagoji Akademisi’nin (SÖPA) kapatımasının azınlığı ve eğitim camiasını memnun ettiğini söyleyen milletvekili Zeybek, “2014 yılında, PASOK ve Yeni Demokrasi hükümetinin meclisten geçirdiği yasa ile Dedeağaç’ta hayata geçirilen eğitim programı (didaskalio) ise, sorunu daha da karmaşık hale getirmekteydi.Yunanistan’ın herhangi 4 yıllık bir Pedagoji fakültesiden mezun olan bir kişi Trakya Üniversitesi’nin Dedeağaç’ta açtığı 2 yıllık eğitim programına katıldıktan sonra hiç Türkçe dersi almadan ve diğer meslektaşlarına göre 2 yıl fazla eğitim gördükten sonra azınlık okullarında öğretmenlik yapabileceklerdi. Bu hatayı bugün SİRİZA hükümeti düzeltmekte ve yıllarca azınlığın ve eğitimcilerin isteği doğrultusunda Selanik Aristotelio Üniversitesi’nin Azınlık Eğitimi Bölümü’nü yasallaştırmaktadır” diye konuştu.

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN AZINLIK EĞİTİMİNİN SEVİYESİNİN ARTIRILMASIDIR”

“Azınlık mensubu eğitimciler dört yıllık eğitim öğretime bağlanmış ve bilgi ve Türkçe dili eğitimi yeterli olan eğitimcilerin yetişmesi için önemli adım atılmıştır” diyen milletvekili Zeybek sözlerine şöyle devam etti: “Bizim için önemli olan azınlık eğitiminin seviyesinin artırılmasıdır. Bu da eğitimcilerden geçmektedir. Hedef azınlık öğretmenlerinin Türkçe ve Yunancalarının iyi seviyede olması ve çağdaş eğitim metodlarını bilmeri ve uygulamalarıdır. Hedefimiz azınlık eğitiminde hem Türkçe seviyesinin hem de Yunanca seviyesinin geliştirilmesi ve devlet okullarının eğitim seviyesine ulaşmasıdır.”

“İKİ DİLİN İYİ DERECEDE BİLİNMESİ AZINLIĞIMIZIN DIŞLANMASINI ENGELLEYECEKTİR”

Son olarak kendileri açısından çift dilliliğin bir zenginlik olduğunun altını çizen milletvekili Hüseyin Zeybek sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim için çift dillilik zenginliktir. Bu iki dilin de iyi derecede bilinmesi azınlığımızın dışlanmasını engelleyecektir. Azınlık eğitiminde büyük sorunlar bulunmaktadır. Fakat bugün bu sorunlarıın aşılabilmesi için olumlu bir adım atılmaktadır. Son olarak şunu unutmamız gerekir. Eğitimde atılan iyileştirme adımlarından korkmamalıyız. İyi bir azınlık eğitimi ile çocuklarımızın yarınlara daha güvenle bakmalarını sağlayacağız.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]