İstanbul’da uluslararası Batı Trakya sempozyumu
18-04-2017
İstanbul Üniversitesi’nde 27 Nisan Perşembe günü, “Balkanlar’da Türk Kültürü: Batı Trakya” konulu uluslararası bir sempozyum düzenleniyor. Sempozyuma katılan konuşmacılar, 28 – 29 Nisan tarihlerinde de Batı Trakya’yı ziyaret edecek.
Fotoğraflar

“Balkanlar’da Türk Kültürü: Batı Trakya” konulu uluslararası sempozyum, İstanbul Üniversitesi, Batı Trakya Azınlığı Kültür Eğitim Şirketi, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü, Türk Ocakları İstanbul Şubesi ve Metro Turizm tarafından organize ediliyor.
27 Nisan Perşembe günü İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Mavi Salon’da gerçekleştirilecek sempozyumun açılış konuşmalarını İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan ve İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi Bayram yapacak.
İstanbul’daki sempozyumda Prof. Dr. Mahir Aydın’ın yöneteceği ve “Batı Trakya’da Vakıflar ve Müftülükler” konusunun ele alınacağı birinci oturumda; Prof. Dr. Yusuf Sarınay (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi), Yar. Doç Dr. Cengiz Parlak (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi), Fehim Ahmet (Gümülcine Müftü Yardımcısı) ve Mehmet İmamoğlu (Araştırmacı) konuşacak.
“Batı Trakya’da Osmanlı Mirası” konusunun masaya yatırılacağı ikinci oturumu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali yönetecek. Bu bölümde ise araştırma görevlisi Dr. Neval Konuk (Marmara Ünivesitesi), Prof. Dr. Mahir Aydın (İstanbul Üniversitesi) ve Yard. Doç. Dr. Nilüfer Erdem konuşacak.
Üçüncü oturumun konusu ise “Batı Trakya’da Din ve Tasavvuf” olacak. Prof. Dr. Yusuf Sarınay’ın yöneteceği oturumdaki konuşmacılar şöyle: Doç. Dr. Haşim Şahin (Sakarya Üniversitesi), İbrahim Baltalı (Araştırmacı) ve Dr. Hüseyin Bostancı (Araştırmacı).
Prof. Dr. Süleyman Beyoğlu’nun yöneteceği oturumun konusu “Batı Trakya’da Sosyal Yapı.” Bu oturumda ise Sabriye Kasım Delioğlu (Ressam), Yard. Doç Dr. Halim Çavuşoğlu (Hacettepe Üniversitesi) ve Mehmet Türker (Araştırmacı) sunumda bulunacak.
“Batı Trakya’da Gelenek” konulu oturumun başkanlığını İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arzu Tozduman Terzi yapacak. Bu oturumdaki konuşmacılar ise şöyle: Mümin Mümin (Araştırmacı), Sevil Şerifoğlu (Gazeteci) ve Sabiha Tansuğ (Etnolog).
Prof. Dr. Mustafa Budak’ın yöneteceği oturumun konusu; “Batı Trakya’da İletişim”. Oturumun konuşmacıları ise; Yard. Doç Dr. Muharrem Özden (Trakya Üniversitesi), Prof. Dr. Hikmet Öksüz (Karadeniz Teknik Üniversitesi) ve Hüseyin Mehmet (Araştırmacı)
“Batı Trakya’da Edebiyat” konusunun ele alınacağı oturumun başkanlığını İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halil Bal yapacak. Oturumda; Rahmi Ali (Araştırmacı), Doç Dr. Murat Kacıroğlu (Erzurum Teknin Üniversitesi) ve Doç Dr. Yusuf Ziya Sümbüllü (Erzurum Teknik Üniversitesi) konuşma yapacak.
“Batı Trakya’da Halk Bilimi” konulu son oturumun başkanlığı ise Doç Dr. Fatih Mehmet Sancaktar (İstanbul Üniversitesi) üstlenecek. Son oturumun konuşmacıları ise Doç. Dr. Bayram Durbilmez (Erciyes Üniversitesi), Koray Hasan (Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı) ve İlknur Halil (Sosyolog).

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]