Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Bülteni ZEYTİN BAHÇELERİNDE NİSAN AYI BAKIMI
21-04-2017
Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü yayımladığı bültenle zeytin bahçelerin bakımını ele aldı.

Enstitü tarafından hazırlanan bülten şöyle:

“Nisan aylarında yapılacak işler; budama, gübreleme, ilaçlama ve toprak işlemedir. Bu işlerin en önemlisi toprak işleme ve ilaçlamadır.

Zeytinlerde budama, hasat sonrası yapılabileceği gibi baharda sürgün büyümesine kadar geçen sürede de yapılabilir. Ancak erken budama, ağaçların erken uyanmasına neden olacağından önerilmez. Bu durum kış ve ilkbahar donlarının zeytinlere önemli zararlar verdiği yerlerde daha da önemlidir.

Budamanın, ağaçlarda uyanmanın başlamasından sonra yapılması da uygun değildir. Çünkü bu dönemde ağaçta depolanmış yedek besin maddelerinden bir kısmı sürgün faaliyeti için harcanmıştır. Dolayısıyla geç budamalar çiçek gözü oluşumunu geciktirir ve olumsuz etkiler. Bu nedenlerle en uygun budama zamanı, kışın geç, ilkbaharın erken dönemleri olan Şubat-Mart aylarıdır Nisan ayı itibariyle budamaya devam edebiliriz ancak yukarıda sayılan sebeplerden dolayı en kısa zamanda bitirmekte fayda vardır.

Nisan ayında yağışlar devam eder veya yağış olacağı durumda azotu yuksek ve bor elementini içeren gübreleri tercih etmeli ve ağacın taç izdüşümüne uygulamalıyız.

Zeytin dal kanserine karşı mücadeleye devam edilmelidir. Ayrıca, Nisan ayı itibarıyla hava sıcaklıklarının artmasından dolayı zeytin güvesinin yaprak içindeki tahribati başlar, ve yine bu ayda zeytin pamuklu bit sayısı yoğun olacağı icin mücadeleye, uygun bir ilaçla devam edilmelidir.

Ayrıca mantarı hastalıklara karşı, özellikle budama işlemlerini tamladıktan sonra hazır bakırlı ilaçlarla veya "bordo bulamacı" denilen ilaçla ağaçlar ilaçlanmalıdır.
Bahçe içindeki yabancı otlara karşı da mücadele yapılmalı özellikle yeni dikilen fidan döneminde ot ile mücadele çok önemlidir; zira yabancı otlar genç fidanla rekabet edeceğinden, fidan gelişimi olumsuz etkiler. Bu amaçla orta düzeyde toprak çapalanmalıdır.

Yetişkin zeytin bahçelerinde derin toprak işlemeden kaçınılmalı , pulluk ile derin sürüm yapılmamalı hatta bahçeye pulluk girmemelidir. Zeytin yapısı gereği, kökler toprak üstüne çok yakın seviyededir. Derin sürümle kılcal kökler zarar görür. Yetişkin bahçelerde Toprak işleme; ot biçme veya en fazla 5 10cm olmalıdır.

Yeni kurulan bahçelerde yüzeysel veya biçme şeklinde ot ile mücadele edebiliriz.
Yeni kurulan bahçelerde Nisan ayının kurak gitmesi durumunda bir miktar sulama yapilabilir.


TARIM-HAYVANCILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ
Üyesi Hüseyin Mahmut

Kaynak: GUNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]