Dimetoka Derneği’nden iftar programı...
19-06-2017
Dimetoka Müslümanları Derneği’nin bu yıl ikincisini düzenlediği iftar programı, 18 Haziran Pazar günü, Dimetoka’da geçtiğimiz günlerde yanan Çelebi Sultan Mehmet Camii yakınında bir lokantada gerçekleşti. Dimetoka’ya gelen misafirler, dernek başkanı Süleyman Macır tarafından karşılandı.
Fotoğraflar

Hep birlikte yapılan iftar sonrasında iftar duası Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif tarafından yapıldı. Dua sonrası kısa bir konuşma yapan müftü Şerif , Dimetoka’da iftarın verilmesine vesile olan herkese teşekkür etti ve “Peygamberimiz Mekke’de İslâm dinini yaymaya başladığında çok zorluk çektiler; aç kaldılar, susuz kaldılar, ama inançlarından ve imanlarından zerre kadar taviz vermediler. Bugün 21. asırda yaşayan Müslümanlar da zorluklarla karşı karşıyadır. Ama belki de kıyamete kadar böyle olacak. İnananlar bu dünyada kazanmasalar da ahirette mutlaka kazanacaklardır. Biz, Müslümanlar olarak hep güzellikten ve iyilikten yanayız. İşte bu akşamki manzara da bunu yansıtmaktadır. Bu akşam buraya beraber olmak için birlikte olmak için gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Şerif, Dimetoka’daki iftara gümülcine’den hatta hemen hemen Batı Trakya’nın her yerinden insanın olduğunu, bunların yemek yemek için değil Dimetoka’da ki soydaşlarla kucaklaşmaya geldiklerini belirtti.

Dimetoka’daki iftara; Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğunu temsilen yerel memurlardan Ramadan Duban, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ercan Ahmet, Seyyid Ali Sultan Dergahı temsilcileri, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet, Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Esat ve Edirne’den bir grup öğretmenin yanı sıra bölge halkı katıldı.

Etkinliğin devamında da akşam ve teravih namazları kılındı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]