Alternatif SEÇEK etkinliği düşük katılımla yapıldı
08-08-2017
Son 20 yıldır Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve yedi asra dayanan Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri’ne alternatif olarak gerçekleşen etkinlik 6 Ağustos Pazar günü yapıldı. SEÇEK yaylasında gerçekleştirilen yağlı güreşlerin sönük geçtiği ve katılımın düşük olduğu gözlendi.


Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın düzenlediği alternatif yağlı güreşlere Yunanlı yetkililerin de katılması dikkat çekti. İki hafta önce SEÇEK Azınlık Eğitim ve Kütlür Derneği tarafından düzenlenen şenliğe hiçbir Yunanlı yetkili katılmamıştı.
Yağlı güreş müsabakalarını Seyyid Ali Sultan Dergahı’nın bazı yöneticilerinin yanı sıra, civar köylerden az sayıda kişi izledi. Etkinliğe Bulgaristan ve Türkiye’den bazı Alevi – Bektaşi dernekleri temsilcileri ve güreşçiler katıldı.
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinden Cem Vakfı Çorlu Şubesi Başkanı Muzaffer Birdal ve yönetim kurulu üyeleri, Cem Vakfı Edirne Şubesi Başkanı Akın Çetin ve yönetim kurulu Üyeleri, Güney Bulgaristan Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Mustafa Ali, bölgedeki bazı Alevi Dedeleri, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Göktaş ve yönetim kurulu üyeleri, Yeni Demokrasi Partisi Evros Milletvekili Anastasios Dimoshakis, SİRİZA Evros Milletvekili Dimitrios Rizos, Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’ni temsilen Maltezos Menelaos, Dedeağaç Üniversite Hastanesi Müdür Yardımcısı Stavros Coidis, Sofulu Polis Merkezi Müdürü Haralambos Vomvelis, Sofulu Bölgesi Askeri Komutanı etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.
Değişik kategorilerde yapılan güreş müsabakalarında Dukidis’in sponsorluğunda er meydanına çıkan Niyazi İbiş, önceki hafta olduğu gibi bu hafta da başpehlivan oldu. Edirne Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Mustafa Göktaş tarafından Niyazi İbiş’e bir altın hediye edildi.
2018 yılında Seyyid Ali Sultan Dergahı yağlı güreşlerinde Seçek Yaylası’nda ağalık görevini yapacağı belirtilen Hüseyin Bakkal’a gelenek olarak uygulanan Kırmızı Elma verildi.
Etkinlik hep birlikte yapılan “Şükür Duası”yla son buldu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]