Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü uyardı: Yeşit Kurt’a karşı ilaç uygulaması yapılmalı
09-08-2017
Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü, yeşil kurtla mücadele konusunda bir açıklama daha yayınladı. batı Trakya bölgesindeki yeşil kurt nüfusunun artışta olduğunu belirten enstitü, ilaç uygulaması yapılmasını önerdi.

Konuyla ilgili olarak Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nün açıklaması şöyle:

“Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nün Batı Trakya çapında kurmuş olduğu böcek kapanlarında yapılan kontroller sonucunda genel itibarla yeşil kurt nüfusunun artışta olduğu gözlemlenmektedir.

Gümülcine Yaka (Yuvacılı’dan Yassıköy’e kadar), özellikle Büyük Müsellim, Melikli, Susurköy, Narlıköy ve Yassıköy’de yoğun yeşil kurt nüfusu tespit edilmektedir.

İskeçe Yaka (Sünnetçiköy’den Gökçeler’e kadar) ve İskeçe Ova (Göynüklü, Gencerli, Kırköy) bölgelerinde; geçen sayımda görülen artış, bu hafta içerisinde zarar verme potansiyeli yüksek yoğunluğa ulaşmıştır.

Kalfa-Domruköy-Sirkeli-Basrıköy arasında, Kozlukebir –Işıklar – Kurcalı arası ve ayrıca da; Gümülcine Ova bölgesinde de yine aynı şekilde yüksek yoğunluğa rastlanmıştır.

İskeçe Balkan bölgesinde böcek nüfusunda artış olmasına rağmen, tehlikeli boyuta henüz ulaşmamıştır.

Öte yandan pamuk tarımında zarar yapan başka bir böcek olan pembe kurt nüfusunda artış gözlemlenmekle birlikte, henüz potansiyel zarar seviyesinin altındadır.

Yoğunluğu zarar seviseyinde olduğu belirtilen bölgelerde tütün, pamuk ve bamya tarımı gerçekleştiren üreticilerimiz; çalıştıkları ziraat mühendislerinin tavsiyelerine uyarak ilaç uygulaması yapmaları önerilmektedir.

Yeşil kurt için uygun bir ilaç kullanılmalı, ve ilaçlama sonrasında, hasat için bekleme süresine mutlaka riayet edilmelidir.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]