Danışma Kurulu, ‘Türkçe – Yunanca Azınlık Anaokulu’ talebini yineledi...
10-08-2017
Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma, anaokulu eğitimi konusuyla ilgili olkarak Türkçe – Yunanca eğitim verecek azınlık anaokulu talebinin devam ettiğini vurguladı.

Hükümetin açıkladığı Batı Trakya’daki altı devlet anaokulunda hayata geçirilecek pilot uygulamayı değerlendiren Danışma Kurulu, çift dilli (Türkçe – Yunanca) anaokulu konusunda ısrarın devam ettiği belirtilerek, 2010 yılında 211 azınlık temsilcisinin imzasıyla eğitim bakanlığına verilen dilekçe hatırlatıldı.

ANAOKULU KONUSUNDA AZINLIĞIN TALEBİ DEĞİŞMEMİŞTİR

Konuyla ilgili olarak Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığı Genişletilmiş Danışma Kurulu, 07/08/2017 Pazartesi günü saat 19:00’da toplanmıştır. Toplantının gündem maddelerinden birisi olan Eğitim Bakanlığı Eğitim Politikaları Enstitüsü’nün, Azınlık mensuplarının yoğun yaşadığı bölgelerde, Devlet anaokulu öğretmenine yardımcı olmak üzere, azınlık mensubu anaokulu öğretmenlerini tayin etme kararı hakkında görüşme gerçekleştirildi. Karşılıklı görüş alışverişinden sonra aşağıdaki karar oybirliği ile alınmıştır.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak, Lozan Antlaşması’ndan doğan haklarımız gereği çift dilli (Türkçe-Yunanca) Anaokulu eğitim konusunda ısrarımız devam etmektedir. Önemle belirtmek isteriz ki, Azınlık ilkokullarıyla aynı statüye sahip Türkçe ile Yunanca eğitim yapacak anaokullarının açılma talebi doğrultusunda, 211 imzalı dilekçe 17 Şubat 2010 tarihinde Azınlık milletvekilleri tarafından o dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Anna Diamantopoulou ve Azınlık Eğitiminden sorumlu Özel Sekreter Sayın Thalia Dragona’ya teslim edilmiştir. Azınlığın talebi aynıdır, bundan geri adım atılmamıştır. Üstü kapalı bir şekilde bize sunulan sistemin sakıncalı olduğunun farkında olmakla beraber, bunu da değerlendirdiğimizi ve bu konunun takipçisi olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]