BTTDD 71 yaşında
10-09-2017
Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türklerinin çatı kuruluşu Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 71. yaşına girdi. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Genel Başkan Necmettin Hüseyin açıklamasında, “1946 yılında kurulan ve kurumsallaşarak 70. yılını tamamlayan ve bu gün 71. kuruluş yılını kutladığımız derneğimizin kurucularına, başkanlarına, yöneticilerine ve bir bütün olarak bir camia olgusuyla dava dernekçiliğini beklentisiz olarak yürüten tüm üyelerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ebediyete intikal edenleri rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.


Necmettin Hüseyin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Derneğimiz halen Batı Trakya’da yaşamaya devam eden insanımızın mücadelesinde katkı sağlamak üzere 71 yıllık mücadele anlayışı yanında, burada faaliyetlerinde ve benimsediği üslup açısından iç siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü bir tarzı benimsemiş olup Türkiye’de yaptığı etkinliklerde kültürel değerlerin ve dayanışmanın ön plana çıkarıldığı çalışmalarla üyeleriyle bütünleşmeyi sağlamıştır.
Bu bütünleşmenin sonucu da 70. yılımızda semeresini vermiş, başta eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’nun katkıları ve derneğimizin çalışmaları ile anavatanda 50 yıldır kronikleşmiş sorunlar yayınlanan genelgeler ile bir bir çözülmüş ve Batı Trakya Türkleri süresiz İkamet Tezkeresi alır duruma gelmiştir.
Anavatanda uygulamaya yönelik kalan bir - iki detay dışında sorun kalmamasının rahatlığı ile de 71. yılımızda Batı Trakya camiası olarak artık odaklanacağımız ve hedefte sorunların çözülmesi için mesai harcayacağımız tek bir çalışma alanımız kalmış, o da doğduğumuz topraklar olan Batı Trakya’dır.
Tabi ki Batı Trakya'daki sorunların çözümüne yönelik yürüteceğimiz çalışma stratejilerimizin yanında, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak üyelerimize yönelik sorumluluklarımızı da aksatmadan devam ettireceğiz. Bunların başında da üç yıldır yürüttüğümüz strateji ile şubeler aracılığı ile tabana yönelik faaliyetlerimizi arttırarak devam ettirecek, şubelerimize kalıcı yer tahsisi ve sosyal donatı alanları kazandırmak için girişimlerde bulunacak ve davamızı kamuoyunda gündemde tutmak için gerekli tüm çalışmaları yürüteceğiz.
Doğduğumuz topraklar Batı Trakya'ya yönelik çalışmalarımızı da Lozan Antlaşması’ndan ve anavatan Türkiye ile devletimiz Yunanistan arasında imzalanan iki antlaşmalar, protokollerden doğan ve bu güne kadar gasp edilen tüm haklarımızı geri kazanana kadar her platform ve alanda legal, demokratik, hukuk çerçevesinde, ayrımcılık yapmadan, Yunanistan anayasasından doğan vatandaşlık haklarımızı sonuna kadar kullanarak top yekün bir mücadelenin çalışmasını başlatacağımızın mücdesini buradan vermek istiyorum.
Bu mücadelemizi verirken çalışma alanlarının yaratılmasında ve stratejinin belirlenmesinde de elbette öncelikli olarak Batı Trakya'da halihazırda Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu çatısı altında faaliyet gösteren STK'ların öncülüğünde yürüteceğimizi de belirtmek isterim.
Ayrıca Avrupa Batı Trakya Türk Federesyonumuz ile de AB üyesi Yunanistan devletinin, AB kriterlerine aykırı olarak uyguladığı politikaları da Avrupa Parlementosu ve diğer uluslar arası platformlara da taşınması için koordineli bir çalışma yürütülmesi için faaliyette bulunacağız.
Ben 70 yıldır birlik beraberlik içinde, partiler üstü konumu ile siyasetten uzak kalan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin bundan sonra da verimli çalışmalar yürüterek, hemşehrilerinin sorunlarına yönelik hedefindeki çalışmaları başarı ile sonuçlandıracağının bilinci ve mutluluğu ile bir kez daha Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin 71. kuruluş yılını kutlar tüm camiamıza hayırlı olmasını temenni ederim.” dedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]