İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga kabri başında anıldı
10-09-2017
İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga, ölümünün 11. yılında İskeçe'de düzenlenen törenle anıldı.
Fotoğraflar

İskeçe seçilmiş müftülüğünce Müftü Aga'nın İskeçe Aşağımahalle Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen törene Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin (DEB) Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe ili SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Nurettin Kıyıcı, eyalet, İskeçe ve Mustafçova belediye meclis üyeleri, azınlık kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, İskeçeli din adamları, Aga’nın ailesi ve çok sayıda soydaş katıldı.

Anma töreninde okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Müftü Aga'nın yaşamı boyunca verdiği mücadelelerle ilgili konuşmalar yapılırken, müftü Aga için dua edildi.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptığı konuşmada merhum müftü Mehmet Emin Aga’nın çok önemli bir dava adamı ve Batı Trakya Türklerinin liderlerinden biri olduğunu vurguladı. Müftü Mete, “Aga kimimizin hocası, kimimisin imamı, kimimizin büyüğüydü. Fakat o Batı Trakya Türklerinin liderlerinden biriydi. Tam anlamıyla bir dava adamıydı.” ifadelerini kullandı. Müftüsü Mete, merhum Aga’nın Batı Trakya Türk azınlığına önemli hizmetleri olduğunu belirterek, Aga'nın İskeçeli din adamlarının üzerinde büyük hakkı bulunduğunu söyledi.

Daha sonra konuşan İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu da merhum müftü Aga’nın en önemli özelliğinin inandığı şeylere olan bağlılığı ve samimi inancı olduğunu söyledi. Ahmetoğlu, “O Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın bir dava adamıyldı.” diye konuştu.

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ise müftü Mehmet Emin Aga’yı azınlık mücadelesinin en önemli simalarından biri olarak gördüklerini belirterek, “Biz sayın Aga’nın hatırasını yaşatmaya kararlıyız. Onun isimin hep yaşatacağız. Unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı törende yaptığı konuşmada, Müftü Aga’nın, Türk dünyası için ismi tarih kitaplarına geçmesi gereken önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Aga’nın, "cesur ve fedakar bir dava adamı olduğunu" ifade eden Akıncı, "Bugün bütün Batı Trakyalılar Batı Trakya'da, Türkiye'de, Avrupa'da ve başka yerlerde başı dik gezebiliyorsa, şüphesiz bunda Mehmet Emin Aga’nın ve başkalarının büyük katkısı var. Biz hepsini rahmetle anıyoruz. Hayatta olanlara uzun ömürler diliyoruz. Bir insanın en büyük eseri kendisidir, Emin Aga bunu ispat etmiştir. İnşallah yeni nesiller bu şahsiyetleri unutmaz." diye konuştu.

Daha sonra ailesi adına oğlu Mustafa Aga da söz alarak törene katılanlara teşekkür etti.

Atina'nın, İskeçe'de boşalan Müftülük makamını atama yoluyla doldurması üzerine, İskeçe'deki Müslüman Türk halkı tarafından 1990 Ağustos'ta Müftü seçilen Aga, "resmi makamı gasbetme" suçlamasıyla aleyhinde açılan çok sayıda davadan yargılandı ve defalarca fanatik grupların saldırısına uğradı.

Birçok kez hapis cezalarına da mahkum edilen Müftü Aga, Larisa cezaevinde 6 ay kaldı. Mehmet Emin Aga, sağlık nedenleriyle serbest bırakıldıktan sonra ömrünün sonuna kadar müftülük sorununun çözümü için mücadele verdi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]