Levendis’ten skandal açıklama:“Müslümanların partisi yüzde 5 olsaydı, barajı da yüzde 5 yapardık” - Gündem Gazetesi

Levendis’ten skandal açıklama:“Müslümanların partisi yüzde 5 olsaydı, barajı da yüzde 5 yapardık”
12-09-2017
Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Levendis, Müslüman partisinin meclise girmesine izin vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Selanik Fuarı’nda yaptığı konuşmada seçim sistemi ve yüzde 3’lük barajla ilgili bir soruyu yanıtlayan Merkez Birliği Partisi Levendis’in “Eğer Müslüman partisinin (DEB Partisi’ni kastederek) oyu yüzde 5 olsaydı, barajı yüzde 5 yapardık” ifadeleri dikkat çekti.

Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Leventis, 11 Eylül Pazartesi günü Uluslararası Selanik Ticaret Fuarı’nda basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin seçim sistemiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Levendis, Müslüman partisinin meclise girmesinin çok olumsuz bir olay olacağını ifade etti. “Müslümanlar 1,8 ila 2,2 oy gücüne sahip” diye konuşan Levendis, “Müslümanların partisi yüzde 5 olsaydı, barajı yüzde 5 yapardık” dedi.

“MECLİSTE ‘YAŞASIN ERDOĞAN’ DİYEN MÜSLÜMANLAR İSTEYEN VARSA SORUMLULUĞU ÜSTLENSİN”

Başbakan Aleksis Çipras’ın seçim barajını yüzde 2’ye düşürme niyetinde olduğunu, bu konuda Başbakana ısrar ettiğini ve barajın yüzde 3’te kalmasını istediğini de kaydetti.

Basın toplantısında bir gazetecinin seçim sistemiyle ilgili olarak “Seçimlerde nispi temsil sistemi uygulaması ile ilgili olarak az önce "Nispi temsil sistemi dışındaki herşey sahtekarlıktır" dediniz. Ancak hükümetin ve sizin oylarınızla kabul edilen seçim sistemi %3'lük antidemokratik barajı içeriyor. Bu nispi temsil sistemi değil. Siz bir sahtekarlığı mı oyladınız?!” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Levendis, skandal niteliğinde ifadeler kullandı. Müslümanların partisinin (DEB Partisi’ni kastederek) parlamentoya girmesinin çok olumsuz bir olay olacağını iddia eden Levendis, “Müslüman partisini yüzde 5 olsaydı biz de barajı yüzde 5’e çıkartırdık. Ülkeninn çıkarı herşeyden önce gelir.” dedi.

“KONU YÜZDE 3 BARAJ KONUSU DEĞİL, MÜSLÜMAN PARTİSİ KONUSU”

Levendis’in seçim sistemi ve nispi sistemle ilgili soruya verdiği cevap şöyle: “Çirpas barajı %2 yapmaya hazırdı. %3'te kalmasında ben ısrarcı oldum. Çünkü bu Müslümanlarla ilgili bir konu. Müslümanlar %1,8 ila %2,2 civarında oy gücüne sahip. Müslüman partisinin meclise girmesine müsaade edemezdik. Şimdi evet SİRİZA ve diğer partiler Müslüman aday alıyorlar ancak bağımsız bir Müslüman partisinin meclise girmesi çok olumsuz olacaktı. Bunu anlayın, mesele %3 meselesi değil. Eğer Müslüman oyları %5 olsaydı barajı %5 yapardık bunu açıkça söyleyelim. Ülkenin çıkarı herşeyden önce gelir. İsterse başkaları bu sorumluluğu alsın ve mecliste ‘Yaşasın Erdoğan’ diyen Müslümanlar olsun. Konu ciddi bir konu. Ben de %3'ü istemiyorum. Ben bu baraj yüzünden 40 yıl boyunca meclise giremedim. Bunun kalkmasını isteyecek ilk kişi ben olurdum ama Müslümanların meclise gireceğini görünce, benden ne yapmamı bekliyorsunuz?”

Haberin Videosu
Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1026
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]