Pavlopulos – Erdoğan görüşmesinde Lozan ve Batı Trakya Türkleri ön plandaydı
07-12-2017
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret başladı. Erdoğan ve beraberindeki heyet sabah saatlerinde özel uçakla Atina Elefterios Venizelos Havaalanı’na indi. Erdoğan ve beraberindekiler burada Dışişleri Bakanı Nikos Kocias tarafından karşılandı.
Fotoğraflar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atina’da ilk olarak Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koydu. Recep Tayyip Erdoğan’a törende Başbakan Aleksis Çipras eşlik etti. Erdoğan daha sonra Cumhurbaşkanlığa geçerek Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos tarafından askeri törenle karşılandı. Görüşmede iki Cumhurbaşkanı tarafından karşılıklı açıklamalar yapıldı.

LOZAN ANTLAŞMASI VE BATI TRAKYA TÜRKLERİ KONUSU GÖRÜŞMEYE DAMGASINI VURDU
Cumhurbaşkanları arasında yapılan görüşmeye Lozan Antlaşması konusu damga vurdu. Cumhurbaşkanı Pavlopulos Lozan antlaşmasının tartışılmasının mümkün olmadığını belirterek, Batı Trakya’daki Azınlığın tüm haklardan yararlandığını kaydetti. Pavlopulos, Lozan antlaşmasının değiştirilemeyeceğini sadece yorumlanabileceğini ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Lozan antlaşmasının imzalanmasının üzerinden 94 yıl geçtiğini ve güncellenmesi gerektiğini söyledi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Lozan Antlaşması’ndan kaynaklanan haklardan yararlanamadığını vurguladı. azınlığın kendisine “Türk” dahi diyemediğini dile getiren Erdoğan, azınlığın kendi müftülerini seçemediğini, ekonomik kalkınma konularında dahi hak ettiği payı alamadığını belirtti. Erdoğan, 65 yıl sonra Cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirilen Batı Trakya ziyaretinin de bazı çevreler tarafından provoke edildiğini söyledi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1041
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]