Kammenos: “Makedonya kelimesini içeren anlaşmaya evet demeyeceğiz”
12-06-2018
Hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlılar (ANEL) Partisi Başkanı Panos Kammenos, Makedonya (FYROM) ile yürütülen isim sorunuyla ilgili müzakereler ve muhtemel anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. Kammenos bugün (12 Haziran Salı) düzenlediği basın toplantısında isim sorunuyla ilgili anlaşmanın Üsküp tarafından mecliste veya referandumda kabul edilmeyeceğine inandığını söyledi.

Yunanistan’da isim sorunuyla ilgili olarak herhangi bir karar alınmadan önce siyasi liderler arasında toplantı olmasını isteyen Kammenos, şu anda masa üzerine olan anlaşmanın Karamanlis dönemindeki anlaşmaya benzediğini ifade etti.

“BİZ MAKEDONYA KELİMESİNİ İÇEREN ANLAŞMAYA EVET DEMEYECEĞİZ”
Hükümetin küçük ortağı ANEL Partisi’nin lideri Kammenos, partisinin ‘Makedonya’ kelimesine ‘evet’ oyu vermeyeceklerini vurguladı. Anlaşmanın meclise geldiği zaman parti kararı alarak parti içi disiplini sağlayacaklarını kaydeden Kammenos, ‘Makedonya’ kelimesini içeren bir çözüme parti olarak karşı olduklarını tekrarladı. Kammenos, “Makedonya ismini içeren herhangi bir anlaşmaya evet demeyeceğiz. Bu müzakereye açık bir karar değildir. Başbakanla sürekli iletişim halindeyim. Bu anlaşma meclise oylanmak üzere geldiğinde parti kararı isteyeceğim. İlk kez parti kararı talep edeceğim. bizim oyumuz ‘hayır’ olacak. Birileri farklı bir şey yapacaksa şimdiden partiden ayrılsın.” diye konuştu.

Bir soru üzerine Kammenos, “Konu meclise geldiğinde SİRİZA ile nasıl bir işbirliği olacağını o zaman göreceğiz.” ifadelerini kullandı. ANEL Partisi’nin, Yunanistan’ın Ağustos ayında memorandumdan çıkmasını engelleyecek bir adım atmayacağını belirterek, “Konu meclise geldiğinde SİRİZA ile nasıl bir işbirliği içinde olacağımızı o zaman göreceğiz. Fakat ‘Makedonya’ ismine elini kaldırarak ‘evet’ diyen biri olmayacağım” dedi.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]