BTTÖB eski başkanlarından Halil Kayrak vefat etti
13-06-2018
Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği (BTTÖB) eski başkanlarından Halil Kayrak vefat etti. Kayrak, 12 Haziran Salı günü Gümülcine’nin Büyük Doğanca köyünde ikindi namazından sonra yapılan cenaze töreniyle toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği başkanı Aydın Ahmet, derneğin eski başkanı Halil Kayrak’ın camiaya ve azınlık eğitimine katkılarından dolayı kendisine müteşekkir olduklarını belirterek, ailesine bağsağlığı ve sabırlar diledi.

79 yaşında hayata veda eden Halil Kayrak, 1974 – 75 yıllarında BTTÖB başkanlığı yapmıştı. Türkiye’deki Öğretmen Okulları’ndan mezun olan Kayrak, Gümülcine’de dokuz yıl boyunca öğretmenlik yaptı. Gümülcine İdadiye Türk Azınlık İlkokulu, Gümülcine 3. Türk Azınlık İlkokulu ve Büyük Doğanca Türk Azınlık İlkokulu’nda görev yaptı.

Konuyla ilgili olarak Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Halil Kayrak öğretmenimiz 12 Haziran 2018 Salı günü Allah'ın rahmetine kavuşmuştur.
Halil Kayrak öğretmenimiz 3 Kasım 1939 tarihinde Gümülcine’nin Büyük Doğanca köyünde dünyaya gelmiştir.
1953 yılında İlkokulu köyünde tamamlayan öğretmenimiz aynı yıl Kepirtepe İlköğretmen Okuluna başlamıştır. Yedi yıl süren eğitiminden sonra 1959-60 öğretim yılında Kepirtepe İlköğretmen Okulundan mezun olarak, Batı Trakya’ya dönmüştür.

1969 yılına kadar sırasıyla Gümülcine Merkez Türk İlkokulunda, Gümülcine 3. Türk İlkokulunda ve Büyük Doğanca Türk İlkokulunda görev yapmıştır.

1969 yılında başladığı Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu’nda 14 ay görev yapmıştır.

1974 - 75 yıllarında Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nde Başkanlık görevinde bulunmuş olan Merhum Halil Kayrak öğretmenimize Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği adına başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun!”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]