Batı Trakya’dan halk oyunları ekipleri Çalıklı’daki Hıdrellez Şenliklerine katıldı
09-05-2019
Gümülcine Türk Gençler Birliği ve İskeçe Türk Birliği halk oyunları ekipleri, Kuzey Makedonya’nın Çalıklı köyünde düzenlenen 28. 28. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne katıldı.
Fotoğraflar

İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği halk oyunları ekipleri Sekreter Cahit Halil ve Halk Oyunları Eğitmeni Erkan Demiroğulları ve İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları Eğitmeni Tülin Hacıhalil başkanlığında 3 – 4 Mayıs tarihlerinde Kuzey Makedonya’nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 28. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne katıldı.

Batı Trakya’dan giden ekip ilk olarak 3 Mayıs Cuma günü korteje katıldı ve Strumica meydanına yürüdü, açılış gösterilerinde sahne aldı. 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü Çalıklı köyünde düzenlenen festivalin final gösterilerinde sahne alan Batı Trakya ekipleri büyük beğeni topladı.

Şenlik kapsamında Hıdrellez sergisi açıldı. Balkan ülkeleri ve Türkiye'den gelen halk oyunları ekiplerinin yanı sıra şenlikte yağlı güreş oyunları görsel şölen oluşturdu.

Valandova'ya bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen şenliğin açılış törenine, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya'nın Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, Valandova Belediye Başkanı Pero Kostadinov, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik ile Kuzey Makedonya'dan milletvekillerinin yanı sıra Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]