Göçmen kamplarındaki koşullar iyileştirilecek
29-12-2016
Göç Bakanı Yannis Muzalas, Yunanistan’da sığınmacı ve mültecilerin tutulduğu göçmen kamplarındaki koşulların iyileştirileceğini söyledi.

Muzalas, Atina’da düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın, özellikle büyük yığılma yaşanan Ege adalarında sığınmacılar için 100-200 kişilik yeni küçük alanlar inşa etmeyi planladığını belirterek, “Bu zaman alacak, ancak yapacağız.” dedi.

Yunanistan’daki göçmenlerin tamamının kayıt altına alınması için çalışma başlatılacağını açıklayan Muzalas, nisana kadar tüm göçmenler için dijital kimlik uygulamasının hayata geçirileceğini belirtti.

Muzalas, mart ayına kadar kamplarda sığınmacılara yemek verilmesinin durdurulacağını, bunu yerine her aileye ihtiyaçlarını kendileri karşılaması için belirli miktarda para ödeneceğini açıkladı.

Yunanistan’da, Avrupa ülkelerinin sınırları kapatmasının ardından ülkede mahsur kalan sığınmacılar, bulundukları kamplarda kış koşulları nedeniyle zor anlar yaşıyor. Ege adalarındaki bazı kamplarda tesis yetersizliği nedeniyle çadırlarda yaşayan çok sayıda sığınmacı, yağmur ve kuvvetli rüzgarlar yüzünden son derece zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Anakarada ise özellikle ülkenin kuzey bölgelerindeki kamplarda bulunan yüzlerce kişinin, soğuk ve kar nedeniyle donma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu belirtiliyor.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]