ABTTF Almanya’daki dernekleri ziyaret etti
10-01-2017
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), geleneksel yıl sonu ziyaretleri kapsamında federasyona bağlı dernekleri ziyaret etti.
Fotoğraflar

LAUF, HERZOGENAURACH, SCHWABACH VE FÜRTH DERNEKLERİNİ ZİYARET

ABTTF 25 Aralık Pazar günü Lauf, Herzogenaurach, Schwabach ve Fürth’teki üye dernekleri ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, ABTTF Başkan Yardımcısı Mustafa Kasap, ABTTF Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin ile ABTTF Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Apti Oğlu, Pazar günü Lauf Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Herzogenaurach Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Schwabach ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ettiler. Aynı gün Fürth/Nürnberg Batı Trakya Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne yapılan ziyarette ABTTF heyetine ABTTF Başkan Yardımcısı Mesut Küçük Hasan da katıldı.

Herzogenaurach’a yapılan ziyarette ABTTF yöneticileri, mescide ve din görevlisine sahip Herzogenaurach Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bitişiğindeki mescidi ziyaret etti, derneğin din alanındaki çalışmaları hakkında bilgi edindi. Schwabach’a yapılan ziyarette ise ABTTF yöneticileri, dernek yöneticileri ve üyeleri ile birlikte Galatasaray-Alanyaspor futbol maçını izlediler, yöneticiler ve üyeleriyle sohbet ettiler. Daha sonra Fürth derneğini ziyaret eden ABTTF yöneticileri, burada geç saatlere kadar dernek yöneticileri ve üyeleri ile birarada oldular.

Lauf, Herzogenaurach ve Fürth’e yapılan ziyaretlerde ABTTF Başkanı Habipoğlu, ABTTF’nin 2016 yılı çalışmaları hakkında bilgi verirken gelecek yılda gerçekleştirmeyi planladığı çalışmaları aktardı. Batı Trakya’daki gelişmeleri de değerlendiren ABTTF Başkanı, Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik baskı politikasının son bir yılda arttığını belirtti, bölgede yaşanan gelişmelerden örnekler verdi. Tüm dernek ziyaretlerinde Başkan Habipoğlu, Federasyon’a verdikleri destek için derneklere teşekkür etti, Batı Trakya Türklerinin yaklaşan yeni yılını kutladı.

GİEßEN VE MESCHEDE DERNEKLERİNİ ZİYARET

ABTTF, 26 Aralık Pazartesi günü Gießen Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği’ni, 28 Aralık Çarşamba günü ise Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’na Gießen’de ABTTF Başkan Yardımcısı Mustafa Kasap, ABTTF Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin ile ABTTF Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Apti Oğlu eşlik ederken Meschede’de ABTTF Başkan Yardımcısı Aydın Ahmet hazır bulundu.

Gießen ve Meschede’de ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Federasyon’un 2016’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi, 2017 yılında uluslararası alanda gerçekleştirmeyi öngördüğü çalışmaları aktardı. ABTTF heyeti ile dernek yöneticileri Batı Trakya’da son bir yılı birlikte değerlendirdiler, özellikle son bir yılda artan Batı Trakya Türk azınlığına yönelik baskı ve sindirme politikasını eleştirdiler.

GÜTERSLOH VE ESPELKAMP’I ZİYARET

ABTTF geleneksel yıl sonu üye dernek ziyaretleri çerçevesinde 27 Aralık Salı günü Gütersloh ve Espelkamp’ı ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve ABTTF Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Apti Oğlu, Gütersloh Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği, Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği ve Espelkamp Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ettiler.
Gütersloh ve Espelkamp’taki üye derneklere yapılan ziyaretlerde ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, geleneksel yıl sonu dernek ziyaretlerinde olduğu üzere ABTTF’nin son bir yılda gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi, 2017 yılında ABTTF’nin uluslararası alanda gerçekleştirmeyi öngördüğü çalışmaları aktardı. Batı Trakya Türk Azınlığı açısından son bir yılı değerlendiren Habip Oğlu, Batı Trakya’da yaşanan önemli gelişmeler hakkındaki görüşünü dernek yöneticileri ve üyeleriyle paylaştı.

ABTTF heyeti Gütersloh ve Espelkamp’ta üye derneklerin çalışmaları hakkında bilgi edindi, derneklerin bölgede karşılaştıkları sorunları dinledi. Bu iki şehirde yaşayan Batı Trakya Türkleri ile dayanışma sergilemek amacıyla Başkan Habipoğlu, üyelik daveti üzerine Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği ile Espelkamp Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin resmen üyesi oldu. Habipoğlu, Federasyon’a destekleri dolayısıyla bu üç derneğe teşekkür ederek dernek yöneticileri nezdinde bölgede yaşayan tüm Batı Trakya Türklerinin yeni yılını kutladı.

LİPPSTADT VE HANNOVER DERNEKLERİNİ ZİYARET

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ile ABTTF Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Apti Oğlu, 24 Aralık Cumartesi günü Hannover ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği ile Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği’ni ziyaret ettiler.
Hannover ve Lippstadt ziyaretlerinde ABTTF Başkanı Habipoğlu, Federasyon’un son bir yılda gerçekleştirdiği faaliyetleri aktardı, gelecek yılda gerçekleştirmeyi planladığı uluslararası çalışmalar hakkında bilgi verdi. Batı Trakya’da yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Habipoğlu, bölgede son bir yılda daha baskıcı bir azınlık politikası uygulandığını gözlemlediklerini belirtti. Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil eden kurumların yöneticilerine gözdağı vermeye yönelik eylemleri örnekleri ile aktaran Habipoğlu, son olarak Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı’nın resmi plakalı makam aracını belediye sınırları dışında ve kişisel işleri için kullandığı iddiası ile savcının resmi yazılı emri olmaksızın seyir halindeyken yolunun kesilerek göz altına alındığını söyledi. Habipoğlu, Kadı’ya yönelik bu hakaretvari eylemin aslında tüm azınlığa karşı sindirme ve gözdağı verme politikasının somut bir örneği olduğunu belirtti.

Habipoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik haksız ve ayrımcı politika ve uygulamaları uluslararası alanda dile getiren ABTTF’nin 2017’de de yılmadan çalışmaya devam edeceğini söyledi. Federasyon’a verdikleri destek için teşekkür eden Habipoğlu, dernek yöneticileri nezdinde bu iki şehirde yaşayan tüm Batı Trakya Türklerinin yaklaşan yeni yılını kutladı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]