SİRİZA milletvekillerinden “Didaskalio” eleştirilerine ortak açıklama
14-02-2017
Batı Trakya’daki SİRİZA Partisi milletvekilleri, Dedeağaç’ta oluşturulması planlanan iki yıllık “Didaskalio” hakkında eleştirilerde bulunanlara yayınladıkları ortak açıklamayla yanıt verdi.

Geçen hafta mecliste kabul edilen yasayla, azınlık ilkolullarında görev yapacak Türkçe öğretmenlerinin Dedeağaç’taki iki yıllık “Didaskalio”da (öğretmen bölümü) yetiştirilmesi yerine, bu görevin Selanik Aristotelio Üniversitesi bünyesindeki Azınlık Eğitimi Bölümü’ne verilmesine yapılan eleştirilere, bölgedeki SİRİZA milletvekillerinden ortak açıklama geldi. 14 Şubat Salı günü yapılan yazılı açıklamayı İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek, Stathis Yannakidis, Grigoris Stoyannidis, Rodop milletvekilleri Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf ve Evros milletvekilleri Yorgos Kaysas, Dimitris Rizos ve Anastasia Gara imzaladı.

Milletvekilleri, konuyla ilgili olarak “makstatlı” bir gayretten bahsedilmesinin anlamsız olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Hükümetin azınlık eğitimini desteklediği ve iyileştirmek amacında olduğu ifade edilen açıklamada, bu amaca hizmet etmek ve geçmişteki yanlışların telafi edilmesine yönelik olarak son düzenlemenin hayata geçirildiği belirtildi. Selanik Aristotelio Üniversitesi’nden Azınlık Eğitimi Bölümü’nün azınlığın ve eğitim camiasının talebi olduğunu kaydeden SİRİZA milletvekilleri, bu bölümün SÖPA’nın kapatılmasından sonra 2011 – 2012 eğitim yılından itibaren resmi bir şekilde olmasa da faaliyete geçtiğini hatırlattı.

“DİDASKALİO DEZAVANTAJLIYDI”

Andreas Loverdos’un döneminde kabul edilen yasayla Trakya Dimokritos Üniversitesi bünyesinde iki yıllık bir eğitim bölümünün (Didaskalio) oluşturulmasının öngörüldüğünü anımsatan SİRİZA’lı vekiller, bunun dezavatantajlı bir durumu ortaya çıkardığını ve öğrenciler için altı yıllık bir eğitim getirildiğini kaydettiler. Sözkonusu “Didaskalio”nun faaliyete geçmediği ifade edilen yazılı açıklamada, son yasayla resmileştirilen Azınlık Eğitimi Bölümü’nün bu boşluğu doldurmaya yönelik olduğu dile getirildi.

“SELANİK ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK BİRİKİME SAHİP”

“Didaskalio”nun iptal edilmesine yönelik eleştirilere cevap veren sekiz milletvekili; Trakya Dimokritos Üniversitesi’nin bu görevi yapacak bir bölümün oluşturulması için proje sunmadığını, buna karşın Selanik Aristotelio Üniversitesi’nde 2011 yılından bu yana bölümün faaliyette olduğunu belirtti. Ortak açıklamada, Selanik Üniversitesi’nin azınlıkların eğitimiyle ilgili akademik yeterliliğe ve bilgi birikimine sahip olduğu vurgulanırken, sözkonusu düzenlemenin Trakya’daki azınlık gençlerine Trakya’nın coğrafi sınırlarından çıkabilme ve aynı zamanda üniversite düzeyinde eğitim alma imkanı verdiği kaydedildi.

“MAKSATLI GAYRETLERDEN BAHSEDİLMESİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Hükümetin, Trakya Dimokritos Üniversitesi’ni itibarsızlaştırma gibi bir niyetinin olmadığını, aksine üniversiteyi iyileştirmek için çalıştığını, SÖPA mezunlarının denklik çalışması ile eğitim seminerlerinin düzenlenme programının Trakya Dimokritos Üniversitesi tarafından yürütüleceği ifade edildi. Batı Trakya’daki sekiz SİRİZA milletvekilinin açıklamasında; “maksatlı gayretlerden” bahsedilmesinin gerçeği yansıtmadığı ve anlamsız olduğu vurgulandı.

TRAKYA DİMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere, Trakya Dimokritos Üniversitesi, “Didaskalio”nun kapatılmasını ve azınlık ilkokullarında görev yapacak Türkçe öğretmenlerinin yetiştirilmesi görevinin Selanik Üniversitesi bünyesindeki Azınlık Eğitimi Bölümü’ne verilmesine tepki göstermiş ve sözkonusu yasanın geri çekilmesini istemişti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]