AB Konseyi Başkanı Tusk: "Suriye rejimini destekleyenler de sorumlu"
06-04-2017
Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Tusk, Suriye’deki kimyasal saldırıyla ilgili olarak Suriye rejimini destekleyenlerin de sorumlu olduğunu söyledi.

Başkent Atina'ya bir ziyaret gerçekleştiren AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Başbakan Aleksis Çipras ile görüştü. İkili, görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Tusk, Yunanistan ve uluslararası kreditörler arasındaki kurtarma paketi müzakerelerinde her geçen gün anlaşmaya yaklaşıldığını ifade etti.
Yunanistan'da turizm, işsizlik ve vergi kaçakçılığı gibi alanlarda önemli gelişmeler kaydedildiğine işaret eden Tusk, kemer sıkma reformlarıyla halkın cezalandırılması gibi bir niyetlerinin olmadığını, Yunanistan halkı ve kurumlarının önemli fedakarlıklar göstererek yeterince acı çektiğini dile getirdi.

Tusk, sığınmacı krizinde en zorlu kısmın geride kaldığını belirterek "AB, Suriyelilerin Türkiye'ye geri gönderilebileceği konusunda tamamen kendinden emin. Türkiye, Suriyeli sığınmacıların korunması konusunda kendini ispatlamıştır ve Avrupa onların orada bakılması konusunda büyük çaba göstermektedir." dedi.

TUSK: “EN BÜYÜK SORUMLU SURİYE REJİMİ”

Suriye'nin İdlib kentinde çok sayıda sivilin ölümüne sebep olan kimyasal silah saldırısını en güçlü şekilde kınadıklarını vurgulayan Tusk, şöyle konuştu: "Çocuk, kadın, erkek ayırt etmeksizin insanların kimyasal silahlarla öldürülmesi, Suriye rejiminin ve bu çatışmanın vahşiliğinin trajik bir hatırlatması oldu. Bu türde bir saldırıya Suriye'de ilk kez rastlanmıyor. Bu saldırıyı gerçekleştirenler, hesap vermelidir. Bu zalimliklerin en büyük sorumlusu Suriye rejimidir. Ancak rejimi destekleyenlerin de ahlaki ve siyasi sorumluluğu bulunmaktadır."

ÇİPRAS: "ÇOCUK OYUNU OYNAMIYORUZ”

Başbakan Çipras da, Yunanistan ve kreditörler arasındaki müzakerelere ilişkin şunları söyledi: "Ne zaman yetkililerle bir anlaşmaya yaklaşıyoruz, birileri anlaşmaları ihlal eden bazı ek talepleri masaya getiriyor. Biz hep iyi niyetle müzakerelere katılıyoruz. Ancak sürekli teknik engeller oluyor. Çocuk oyunu oynamıyoruz. Eğer cuma günkü toplantıdan 'beyaz duman' çıkmazsa Başkan Tusk'tan inisiyatifi ele alarak AB liderler zirvesini toplamasını istedim."

Yunan halkının ve Avrupa'nın aleyhine oynanan oyunlara izleyici kalmak niyetinde olmadıklarını bildiren Çipras, nisan sonuna kadar ülkesinin borcunun hafifletilmesine ilişkin kararlarla bir anlaşmaya varılmasını umduklarını kaydetti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]