İskeçe Ticaret Odası’ndan İzmir ziyareti
12-04-2017
İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Tekstil, mobilya, ticaret ve gıda sektöründen işadamlarının yer aldığı heyet, toplantının ardından İzmirli firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
Fotoğraflar

İskeçe’nin, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde geniş arazileri ve sahilleriyle ekolojik açıdan oldukça zengin bir bölge olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç, “Bölgenin başlıca sektörü tarım. Sanayi, endüstri ve tabii ki turizm de öne çıkan sektörler. Tekstil, mobilya, ticaret ve gıda sektöründen işadamlarının gerçekleştireceği ikili iş görüşmelerinden olumlu ve verimli sonuçlar alınacağını umuyoruz. 2008 yılında İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası’nın da öncülüğünde bir İşbirliği Platformu oluşturduk. Platformda Romanya, Bulgaristan Bosna Hersek ve ülkemizden odamız ile Tekirdağ Ticaret Odası yer alıyor. Bir işbirliği anlaşması da imzalamıştık. Oda olarak Türk – Yunan ilişkilerinin gelişimine katkı yapmayı en önemli görevlerimizden biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü en iyi ticaretin en yakındaki komşuyla yapıldığına inanıyoruz. Hem ticaretimizi arttırmak hem de Ege’de dostluğu güçlendirmek için sayısız toplantı, karşılıklı ziyaret yaptık. Türkiye Ege Kıyıları ve Yunanistan Ege Adaları Ekonomi Zirvelerini düzenledik. Bu Zirveler iki ülke ilişkilerinde bir sembol haline geldi” diye konuştu.

İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Serkan Hatip ise “İzmir, ticaretini yakın adalarla yapıyor ve bu adalardan çok sayıda ziyaretçi İzmir’e geliyor. Biz de İzmir’e çok uzakta değiliz. Özellikle iki ülke arasında ekonomik işbirliği anlaşmaları ve toplantılar yapılmaktadır. Ayrıca 2015 verilerine göre 3 milyar 250 bin euroluk ticaret hacmimiz 1 milyar 750 bin euroya gerilemiştir” dedi. Karşılıklı turist sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Hatip, “Umarım bu ziyaretimiz iki kentin ve iki ülke arasındaki ticarette bir köprü görevi görür” diye konuştu.

İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İrfan Hacıgene de Yunanistan ekonomisinin özellikle bu dönemde ağır ilerlediğini belirterek, İzmir ile ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini ve İTO’dan destek beklediklerini söyledi.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]