40 ÖĞRENCİLİ OKULA BİNA VAR, 650 ÖĞRENCİLİ OKULA BİNA YOK!
12-05-2017
İskeçe iline bağlı Şahin köyündeki medresenin şehir merkezine taşınacağı haberleri azınlık içerisinde soru işaretlerine yol açtı.

Şahin’deki medreseden bazı eşyaların İskeçe’ye taşındığı bildirildi. Yerel basında çıkan haberlerde ise medresenin İskeçe’deki yeni binasının hazır olduğu ifade edildi.

GÜNDEM’in sorularını yanıtlayan İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Şahin Medresesi’nin İskeçe’ye taşınma kararının yanlış olacağını vurguladı. Batı Trakya’daki medreselerin yıllar önce imam ve hatip yetiştirme amacına hizmet ettiğini, ancak uzun zamandan bu yana bu görevi yerine getirme konusunda çok yetersiz olduğunu ifade eden Milletvekili Zeybek, İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin bina sorununun tam olarak çözüme kavuşmadığı bir ortamda Medrese’nin İskeçe’ye taşınmasının planlanmasının doğru olduğuna inanmadığını söyledi.

Yaklaşık 650 öğrencinin eğitim gördüğü İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokul ve Lisesi için yeni okul binası yapılmazken, Şahin Medresesi’nin şehir merkezine taşınacağı ve yeni bir binanın bu amaç için tahsis edileceği haberleri azınlık içinde tepkilere neden oldu.

AZINLIK LİSESİNDE VARDİYALI EĞİTİME GEÇİLMİŞTİ

Son yıllarda öğrenci sayısında büyük artış yaşanan İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nin mevcut binasının yetersiz gelmesi nedeniyle, sabah ve öğleden sonra olmak üzere vardiyalı eğitim sistemine geçilmişti. Azınlık okulunun bina sorunu giderilmezken, Şahin Medresesi’nin İskeçe’ye taşınması ve bu amaçla onarılmış bir binanın tahsis edilmesiyle ilgili haberler, azınlık içerisinde soru işaretlerine neden oldu.

Konuyla ilgili İskeçe’de yayınlanan gazetelerde geçtiğimiz günlerde çıkan haber ve yorumlarda, Şahin Medresesi’nin İskeçe’de Mihail Karaoli caddesinde Galaksias marketi yanında bulunan, onarımı tamamlanmış ve yenilenmiş bir binaya taşınacağı belirtildi. İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek’in olaya tepki gösterdiği de haberlerde yer aldı.

ŞAHİN MEDRESESİ’NDE 40 ÖĞRENCİ VAR

Yaklaşık 40 öğrencinin eğitim gördüğü Şahin Medresesi’ne çocuklarını gönderen bazı velilerin ise medresenin İskeçe’ye taşınacak olmasından hoşnutsuz oldukları ifade edildi.

İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ve Lisesi, son 10 yılda neredeyse her eğitim döneminde öğrenci sayısında rekor kırarken, bina sorunu da her geçen yıl biraz daha vahim bir hal aldı.

HALA CEVAP VERİLMEDİ

Bu arada, geçen Kasım ayı sonunda İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’ni ziyaret eden Başbakan Aleksis Çipras ile Eğitim Bakanı Kostas Gavroglu’na okulun durumu ve yeni okul binasıyla ilgili yazılı talepte bulunan Okul Aile Birliği ve okul yönetimine hala bir cevap verilmemesi de dikkat çekiyor.

Tüm taleplere rağmen İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nin bina sorunu çözüme kavuşturulmazken, Şahin Medresesi’nin İskeçe’ye taşınması ve bunun için yeni bir binanın tahsis edilmesi asıl amacın ne olduğu sorusunu akla getiriyor.

MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ZEYBEK

Konuyla ilgili GÜNDEM’in sorularını yanıtlayan İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Şahin Medresesi’nin İskeçe’ye taşınma kararının yanlış olacağını vurguladı. Batı Trakya’daki medreselerin yıllar önce imam ve hatip yetiştirme amacına hizmet ettiğini, ancak uzun zamandan bu yana bu görevi yerine getirme konusunda çok yetersiz olduğunu ifade eden milletvekili Zeybek, İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin bina sorununun tam olarak çözüme kavuşmadığı bir ortamda Medrese’nin İskeçe’ye taşınmasının planlanmasının doğru olduğuna inanmadığını söyledi.

Milletvekili Zeybek şöyle konuştu: “Medreseler yıllar önce imam hatip yetiştirmek üzere açılmış kurumlardı. Bunlar normal lise seviyesinde değil. Şu anda bu kurumlar Batı Trakya Müslüman Türk azınlığına imam hatip yetiştirmiyor. Bu amaca hizmet etmiyor. Artık çok sayıda ilahiyat mezunu imamlarımız ve hatiplerimiz var. Çok sayıda üniversite mezunu din adamımız var. Dolayısıyla imam hatip ihtiyacını karşılama gibi bir şey söz konusu değil. Özellikle de Şahin medresesi için söylüyorum. Normal ortaokul – lise gibi çalışıyor. Ancak bu seviyeden oldukça uzak. Seviyeleri düşük. Medreseler için gereken adımlar atılmamıştır. Dolayısıyla çağın gereklerine hizmet etmemektedir. Devlet bu kurumları normal lise statüsüne getirmeye çalıştı. Herkesin tercihine saygı duyuyoruz. Buraya giden çocuklarımıza da saygımız ve sevgimiz sonsuz. Ancak Medreseler misyonunu tamamlamıştır benim görüşüme göre. Şahin Medresesi’nde 40 civarında öğrencinin olduğunu öğrendik. Öte yandan İskeçe’de Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ve Lisesi var. Azınlığımız bu yönde tercihini yapmıştır. Azınlık ortaokulu – lisesinde şu anda tüm fiziki sorunlara rağmen neredeyse 650 öğrenci eğitim görüyor. Dolayısıyla azınlığımız bu konuda tercihini açık bir biçimde yapmıştır. Bir süredir Şahin medresesinin İskeçe’ye taşınacağı söyleniyor. Geçtiğimiz günlerde bu yönde haberler de çıktı. Şunu çok net bir şekilde söylemek isterim ki; bu konuda yani medresenin İskeçe’ye taşınması konusunda benim herhangi bir rolüm yok. Ben görüşlerimi açıkça söyleyen bir insanım. Batı Trakya’daki iki medrese normal lise seviyesinden çok uzak. Buraya giden çocukların üniversite için çok daha yüksek seviyede eğitim alması gerekiyor. Bu kurumlarda imam – hatip de yetişmiyor. Bu misyonunu da yitirmiş durumda. Bunun için çok daha uzmanlaşmak gerekiyor. Ve dediğim gibi çok sayıda ilahiyat mezunu, üniversite mezunu, hatta master yapan din adamlarımız var artık.”

“SORU İŞARETLERİNE NEDEN OLUYOR”

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin bina sorunu çözüme kavuşmadan, medresenin İskeçe’de yeni bir binaya taşınmasının soru işaretlerine neden olduğunu kaydeden Hüseyin Zeybek, “Birileri böyle bir karar almak istemiş. Eğer Şahin’de bu okula yeterince öğrenci gitmiyor, İskeçe’ye taşırsak daha çok öğrenci gider diye düşünülmüş ise bu doğru bir düşünce değil bana göre. Üstelik de çocukları Şahin medresesine giden anne babalar bana gelip bunun olmamasını istediklerini söylüyorlar. Yani Şahin medresesinin taşınmasını istemiyorlar. Öte yandan 650 çocuğun eğitim aldığı bir azınlık ortaokulu – lisesi var. Bu lisenin bina sorunu var. Bu soruna, ek bina formülüyle bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Tabii ki amaç ve arzu edilen çözüm yöntemi yeni bir binadır. Yani, İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’ne giden 650 çocuğumuz için yeni bir okul binası. Dolayısıyla, İskeçe Azınlık Lisesi’ndeki bu sorun nihai bir şekilde çözüme kavuşmadan, Şahin Medresesi’nin İskeçe’ye taşınmasıyla ilgili söylenti ve haberler tabii ki dikkat çekiyor ve bazı soru işaretlerini de akıllara getiriyor.” dedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]