Yunanistan İnsan Hakları Birliği’ne azınlıktan ilk yönetici
14-05-2017
Batı Trakya Türk azınlığından bir kişi ilk kez ülkedeki en önemli insan hakları kuruluşlarından biri olan Yunanistan İnsan Hakları Birliği’nin yöneticisi oldu.

Gümülcineli avukat Halil Mustafa, Yunanistan İnsan Hakları Birliği’nin yönetim kuruluna seçildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Yunanistan İnsan Hakları Birliği kongresinde 9 kişilik yönetim kuruluna insan hakları alanında faaliyet gösteren 16 üye aday oldu. Birliğin yönetimine seçilen 9 kişilik yönetim kurulu üyeleri arasında Gümülcineli avukat Halil Mustafa da yer aldı. Böylece İnsan Hakları Birliği’ne ilk kez bir azınlık mensubu seçilmiş oldu.

Yunanistan İnsan Hakları Birliği yönetim kurulu başkanlığına da ilk kez bir kadın seçildi. Klio Papapantoleon iki yıl boyunca birliğin başkalığını yürütecek.

Yunanistan İnsan Hakları Birliği yönetimi şu şekilde oluştu:

Başkan: Klio Papapantoleon

Birinci Asbaşkan: Vasilis Papastergiu

İkinci Asbaşkan: Yannis İoannidis

Genel Sekreter: Hristos İliadis

Kasadar: Kiriakos Aggelakos

Üyeler: Andreas Takis, Halil Mustafa, Lefteris Papayanakis, Stergios Kofinis.

Yunanistan İnsan Hakları Birliği, ülkedeki en önemli kuruluşlardan biri olup, son yıllarda özellikle göçmen ve mülteci kriziyle ilgili olarak önemli görevler üstleniyor. Geçmişi 1936’a dayanan kuruluş, bugüne kadar Yunanistan'ın en önemli hukuçularını bünyesinde barındırmış olup, insan haklarıyla ilgili her türlü faaliyet ve çalışmada yer alıyor.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]