Pavlopulos: “KEİ’nin güçlenmesi aramızdaki sorunların yumuşatılmasına katkıda bulunacak”
24-05-2017
İstanbul’da yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) 25. Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, "Bu zirve yaşanan sorunların yumuşatılmasında katkıda bulunacak." dedi.

İstanbul’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen KEİ 25. Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi'nde konuşan Pavlopulos, Türk halkının istikrarını, refahını ve her alanda kalkınmasını sürdürmesi temennilerini iletti.

KEİ'nin temel ilkelerinin hayata geçirilmesinin önemini vurgulayan Pavlopulos, Karadeniz bölgesinin dünya ekonomisine uyumunun ve başarıyla katılımının, aynı zamanda bölgede barış ve istikrarın sağlanması gerektiğini, aksi durumda ilk hedefe ulaşılamayacağını dile getirdi.

BM ANTLAŞMASI VE AGİT İLKELERİYLE UYUMLU OLARAK GELİŞECEK

Pavlopulos, demokrasi, temel insan haklarının korunması, herkese yönelik refah, özgür ekonomi, sosyal adalet, sosyal güvenlik değerlerine dayanan KEİ'nin, BM Antlaşması ve AGİT ilkeleriyle uyumlu olarak gelişeceğini kaydetti.

KEİ'nin temel hedeflerini hayata geçirerek üye ülkelerin kalkınma, refah ve güvenliğini sağlayacağını belirten Pavlopulos, böylece dünya ekonomisi, barış ve güvenliğe de katkıda bulunmuş olacağını söyledi.

BÖLGEMİZ, EKONOMİK OLARAK TEKRAR MERKEZİ BİR KAVŞAK KONUMUNDA

Yunanistan'ın KEİ'nin hedeflerine ulaşabilmesi, verimli ve sonuç verici faaliyetlerde bulunabilmesi için kurumsal ve siyasi reformları desteklediğini kaydeden Pavlopulos, KEİ'nin AB ile her alanda yakın iş birliği geliştirmesinin son derece olumlu olduğuna inandıklarını aktardı.

Pavlopulos, "Bölgemiz sürekli gelişen küresel ekonomik ilişkiler ve Avrupa ile Asya ekonomik işbirliği ağı bağlamında tekrar merkezi bir kavşak konumuna geçmektedir." dedi.

Pavlopulos, "Şu hususu vurgulamak isterim ki, Yunanistan, KEİ'nin güçlendirilmesinin, Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan sorunların da yumuşatılmasına katkıda bulunabileceğine kesinlikle inanmaktadır." diyerek, KEİ çerçevesinde ortak hedef ve çıkarların hayata geçirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Türkiye'ye kuruluşundan bu yana KEİ'ye sağladığı cömert yardım ve destek için minnettarlık duyduklarını ifade etti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]