Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız İskeçe’de coşkuyla karşılandı
29-05-2017
27 – 28 Mayıs tarihlerinde Batı Trakya’yı ziyaret eden Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, 28 Mayıs Pazar günü İskeçe’de ziyaret ve temaslarda bulundu.
Fotoğraflar

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, İskeçe ziyaretinde Türkiye ve Yunanistan arasındaki farklılıkların çözümlenemeyecek meseleler olmadığını belirterek, "İyi niyet ve aklıselim ile bunların üzerine gidersek, çözümlenmeyecek sorun yoktur." dedi.

Yıldız, Ramazan ayı nedeniyle Batı Trakya’ya gerçekleştirdiği özel ziyaretin ikinci gününde Kavala ve İskeçe’yi gezdi.

İskeçe'de, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi ve Türk kurum ve kuruluşlarını ziyaret eden Yıldız, İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) düzenleyeceği toplu iftar programına katıldı.

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, müftülük ziyaretinde İskeçe Müftüsü ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Mete ve din görevlileri tarafından karşılandı. Bakan yardımcısı Yıldız burada yaptığı görüşmede müftülük sorunu ve Batı Trakya Türk Azınlığı ilgilendiren konular hakkında bilgi aldı.

Müftü Mete ile makamında gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, İTB’ye ziyarette bulunan Yıldız, burada soydaşlara hitaben yaptığı konuşmada, azınlık toplumunun bulunduğu topraklarda kimliğini koruyarak varlığını sürdürme yönünde verdiği mücadeleyi takdirle karşıladığını belirtti.

Bakan yardımcısı Ahmet Yıldız, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve diğer yöneticiler tarafından karşılandı.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu burada yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen ziyarete teşekkür ederek, derneğin Batı Trakya Türklerinin ilk sivil topluk kuruluşu olduğunu belirterek, bu yıl 90 yılını doldurduğunu söyledi. Iskeçe Türk Birliği’nin 1983 yılında başlatılan süreçle resmiyetinin elinden alındığını hatırlatan Ahmetoğlu, dokuz yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İTB lehinde verdiği kararın uygulanmasını beklediklerinin söyledi. “AİHM kararının 9 yıldan bu yana uygulanmaması sadece Batı Trakya Türklerine değil, ülke demokrarisine de yapılan bir haksızlıktır” diyen İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği’nin 90 yıldır Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının ve bölgenin kültürüne, sanatına, müziğine ve kültürel değerlerine katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi.

“MÜFTÜLÜKLERİMİZİN, OKULLARIMIZIN DURUMUNU GÖRDÜKÇE BİRAZ ÜZÜLÜYORUZ”

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız da Batı Trakya’da ve İskeçe’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Balkanlar'daki görevi süresince birçok yer gezdiğini ancak Batı Trakya’ya geldiğinde gördüğü sorunlar nedeniyle hüzünlendiğini anlatan Yıldız, "Benim burada gördüğüm, Yunanistan güzel bir vatan. Batı Trakya, Türklük için özel bir bölge. Ancak, insan bu coğrafyaya gelince tabii üzülüyor. Müftülüklerimizin, okullarımızın durumunu gördükçe biraz üzülüyoruz. Ama soydaşlarımızın diline, dinine bağlılığını gördükçe de seviniyoruz." diye konuştu.

“TÜRKİYE VE YUNANİSTAN ARASINDA KARŞILIKLI MENFAATLERİMİZ, İŞ BİRLİĞİ YAPABİLECEĞİMİZ ALANLAR ÇOK”

Türkiye’nin, Yunanistan ile arasındaki sorunların, hiçbir zaman soydaşlara, azınlıklara olumsuz etki yaratmasını arzu etmediklerini bildiren Ahmet Yıldız, şöyle devam etti:

"Ama maalesef olduğunu görüyoruz ve bize düşen bu konuyu düzeltmektir. Nitekim devletimiz, izlediğiniz gibi son zamanlarda Türkiye’deki Rum azınlıkla ilgili olumlu gelişmeler kaydetti. Biz bundan gurur duyuyoruz. Yunanistan’ın da aynı yönü izleyeceğini umuyoruz. Sayın Çipras da kendisi buraları gördüğünü bu konulara eğileceğini bize söylemişti. Bir yandan Yunan devletinin uygulamaları gelişir, diğer yandan da Türk-Yunan ilişkileri gelişir ve iyileşirse bu konuştuğumuz konular sorun olmaktan çıkar. Türkiye ve Yunanistan arasında karşılıklı menfaatlerimiz, iş birliği yapabileceğimiz alanlar çok. Bu anlayışla hareket edileceğini umuyoruz."

“TÜRK, BULUNDUĞU HER YERDE TÜRK’TÜR”

Yıldız, Türk azınlığın haklarının iadesinin gecikmiş olsa da hiçbir zaman ortadan kalkmayacağına işaret ederek, "Hak gecikmiş olabilir. Ama hiçbir zaman zail olmaz. Herkesin şunu bilmesi lazım. Türk dünyası büyük bir dünyadır. Moğolistan’dan Viyana’ya kadar ya topluluk, ya azınlık, ya da devlet olarak var olan bir dünyadır. Türk, bulunduğu her yerde Türk’tür. Bu, inşallah hukuken de uygulamaya geçecektir.” değerlendirmesini yaptı.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, ziyaret anısına bakan yardımcısı Ahmet Yıldız’a, Türkiye Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 1952 yılında İskeçe’yi ziyareti sırasında çekilen bir fotoğrafın renklendirilmiş tablosunu hediye etti. Bakan yardımcısı Yıldız da İTB Başkanı’na Piri Reis haritasının resmedildiği plaket hediye etti.

İskeçe’de, Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu - Lisesi’ni ziyaret eden Ahmet Yıldız, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI AHMET YILDIZ İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ İFTARINA KATILDI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, daha sonra İskeçe Türk Birliği tarafından İskeçe Muzaffer Salihoğlu Lisesi’nin spor tesislerinde yaklaşık bin kişinin yer aldığı iftar programına katıldı.
Programda, Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, SİRİZA İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) Başkanı Mustafa Aliçavuş, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, İskeçe ve Gümülcine seçilmiş müftüleri Ahmet Mete ve İbrahim Şerif’in yanı sıra azınlık kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

Iftar programında Şükran Raif yönetimindeki TOÇEK Tiyatro Topluluğu tarafından Karagöz – Hacivat gösterisi sahnelendi. Gösteri, özellikle çocuklar tarafından ilgiyle izlendi. Bu arada etkinlikte çocuklar için Ramazan takvimi, pamuk helva ve balon dağıtıldı.

İskeçe Müftülüğü İlahi Korosu da iftar saati öncesinde ilahile okudu.

İTB BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU

İftarın evsahibi İskeçe Türk Birliği’nin Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bu güzel ortamın sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İskeçe Türk Birliği olarak halkımızla iç içe olacak farklı bir program gerçekleştirmek istedik. Bu iftarımıza vatanımız Yunanistan ve anavatanımız Türkiye’den Cumhhurbaşkanları başta olmak üzere yöneticilerimizi, temsilcilerimiz davet ettik. Aramızda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı var. Kendisine Batı Trakya’ya ve İskeçe Türk Birliği iftarına hoşgeldiniz diyoruz ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

İTB Başkanı Ahmetoğlu, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın iftar davetine gönderdiği yazılı mesajı da okudu.

İftar programında DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı konuşma yaptı.

AHMET YILDIZ: “ÇÖZÜLEMEYECEK SORUN YOKTUR”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, İTB’nin iftar programında yaptığı konuşmada da Türkiye’nin, Yunanistan ile gerçek anlamda iyi komşuluk ilişkileri arzu ettiğini belirterek, "Bunu başaracağımıza eminim." dedi.

Türkiye ve Yunanistan’ın birbirileri için ve bölge için iki önemli komşu ülke olduğunu vurgulayan Yıldız, aralarındaki farklılıkların iyi niyetli yaklaşımla çözümlenebileceğini kaydetti.

Yıldız, şunları söyledi: "İyi niyet ve aklıselim ile bunların üzerine gidersek, çözülemeyecek sorun yoktur. Son dönemde Yunanistan ile yapılan karşılıklı ziyaretler o yöndedir. 50 yıllık aradan sonra Yunanistan Cumhurbaşkanı bir vesileyle Türkiye’ye geldi. Bu geleneği devam ettireceğiz. Eminim, iki ülke liderleri ve siyasetçileri, herkes kendi limitlerini görmüş durumdadır. Dostluğun, iyi ilişkilerin iki ülke halklarına da önemli katkılar sağlayacağını, itilafları tırmandırmanın hiç bir fayda getirmediğini görmüş durumdadırlar. Ben bir Türk diplomat olarak buna inanıyorum. Çalıştığımız takdirde başarılı olacağımıza inanıyorum."

Yıldız ve beraberindekiler daha sonra dağlık kesimdeki Mustafçova köyüne ve ardından da sahur programına katılmak üzere, Şahin köyüne hareket etti.

29 Ocak Pazartesi günü Selanik’e geçen Ahmet Yıldız oradan da Türkiye’ye hareket edecek.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]