Çipras'tan Avrupalı liderlerle telefon diplomasisi
31-05-2017
Başbakan Çipras, Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve AB Konseyi Başkanı Tusk ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Başbakan Aleksis Çipras'ın ülkenin kurtarma paketi programında yaşanan anlaşmazlığa ilişkin Avrupalı liderle görüştüğü bildirildi.
Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Çipras'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi.
Açıklamada Çipras'ın, Yunanistan'ın kamu borcunun hafifletilmesine ilişkin net bir çözüm çağrısında bulunduğu ifade edildi.
Görüşmelerde, 15 Haziran'daki kritik Euro Grubu toplantısı öncesi tarafların konuya ilişkin çalışmalara devam edilmesi üzerine fikir birliğine vardıkları kaydedildi.
Yunanistan, 22 Mayıs'taki Euro Grubu toplantısında kreditörleriyle kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için anlaşma sağlayamamıştı.
Kurtarma paketi programına katılmak için Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilir düzeye çekilmesini talep eden Uluslararası Para Fonu (IMF) ile başta Almanya olmak üzere Euro Bölgesi ülkeleri arasında anlaşmazlık devam ediyor.
Yunanistan, kreditörlerinden 315 milyar euroya ulaşan borcun yapılandırılması ve ülkenin sermaye piyasalarından borçlanabilmesinin yolunun açılmasını talep ediyor.
Kreditörlere temmuzda 7 milyar euro geri ödemesi bulunan Yunanistan ve kreditörler için haziran ayındaki toplantı büyük öneme sahip.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]