“Venizelos – Atatürk ve Büyükelçi Enis Bey” kitabı Kavala’da tanıtıldı
07-06-2017
Türk – Yunan ilişkilerinin “altın dönemi”ni anlatan kitap Kavala’da tanıtıldı.

Doç. Dr. Enis Tulça’nın kaleme aldığı “Venizelos – Atatürk ve Büyükelçi Enis Bey” adlı kitabın tanıtımı Kavala’da yapıldı. Tanıtıma, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı.

Doç. Dr. Enis Tulça’nın kaleme aldığı ve dedesi Enis Akaygen’in yaşamını ve 1930’larda gelişen Türkiye – Yunanistan ve Atatürk - Venizelos arasındaki dostuğu ele alan ve Yunanca’ya çevrilen kitabın tanıtımı 3 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi. Tanıtım, kitabın yazarı ve Galatasaray Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Enis Tulça’nın yanı sıra ünlü tarih profesörü İlber Ortaylı, Atina Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Thanos Veremis ve emekli büyükelçi Pavlos Apostolidis tarafından yapıldı. Kavala’daki İmaret Konferans Salonu’nda gerçekleşen tanıtımın oturum başkanlığını ise İstanbul kökenli gazeteci Manolis Kostidis yaptı.
Etkinlikte kitabın yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkiler tarihi süreç içerisinde ele alındı. Konuşmacılardan Pavlos Apostolidis, diplomatların zor şartların ve savaşların hakim olduğu dönemlerde karşılaştığı zorlukları anlattı. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı ise Türk – Yunan savaşı ve ondan sonraki dönemi kendine has üslubuyla ele aldı. Prof. Thanos Veremis ise 20 yüzyılın ilk yarısında cereyan eden gelişmeleri değerlendirerek, “popülizm”den etkilenmemenin önemine atıfta bulundu.

TÜRK – YUNAN İLİŞKİLERİNİN ALTIN DÖNEMİNİ ANLATAN KİTAP
Dedesi Enis Akaygen’in anıları ve arşivleri aracılığla belirli bir dönemdeki Türk - Yunan halkı arasındaki dostluğu ve iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerini gözler önüne seren Enis Tulça’nın kaleme aldığı kitap, Yunanistan’da “Iason Books” kitabevi tarafından basıldı.
“Yunanistan – Türkiye İlişkileri 1928 – 1945” başlıklı çalışmasıyla Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü alan GS Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Doç Dr. Enis Tulça’nın dedesi olan Enis Akaygen, Atina’da iki kez büyükelçilik yapmıştı. Ardından, Alman işgali sebebiyle Kahire’de sürgündeki Yunan hükümetinin yanında yer almıştır. Tahran’da büyükelçiyken, Yunan devletinin talebi üzerine Yunanistan’ı temsil etmiştir.
Atatürk ve Venizelos’un iletişimlerinde aracı olan ve bizzat yakınlarında bulunmuş Büyükelçi Enis Akaygen’in o döneme ait şahsi ve resmi anılarının yer aldığı kitapta gün ışığına çıkmamış belgeler ve fotoğraflar da yer alıyor.
Hem Türk İstiklal Madalyası, hem de Yunan Devlet Liyakat Nişanı sahibi olan Büyükelçi Enis Akaygen’in özel arşiviyle anılarına dayanarak yazılan kitap, o dönemde iki ülke arasında yaşananları tarafsız ve samimi bir şekilde bir Türk diplomatın gözüyle okuyucuya sunuyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]