“Darbeciler ilişkilere darbe vurmasın”
20-06-2017
Atina’yı ziyaret eden Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la basın toplantısında, “Darbecilerin iade edilmesini arzu ederiz, isteriz. Darbeciler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere darbe vurmasın.” uyarısında bulundu. Çipras “Yargı kararlarına saygılıyız” derken, AB için destek sözü verdi.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Atina’ya günübirlik gerçekleştirdiği ziyarette heyetler arası görüşmeleri, iki ülke başbakanının düzenlediği ortak basın toplantısı izledi.
Başbakan Aleksis Çipras tarafından sıcak bir şekilde karşılanan Yıldırım, “AB ile yeni bir vizyonla yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz” dedi. Çipras, mülteci anlaşması ve Türk vatandaşlarına AB vizesinin kalkması, vaat edilen mali desteklerin sağlanması için Türkiye’nin çok sıkı bir müttefiki olacağını söyledi. İki başbakan, Ege’de tansiyonun düşmesi, 28 Haziran’da İsviçre’de başlayacak 2’nci Kıbrıs konferansının başarıya ulaşması için önümüzdeki dönemde doğrudan iletişim halinde olma konusunda anlaştı.


KAZAN - KAZAN
Türkiye Başbakanı Yıldırım düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: “Görüş ayrılıklarımızın olduğu değil, anlaştığımız konuları öne alarak ilişkileri ileriyle taşımalıyız. Ancak sorunları da görmezlikten gelemeyiz. Bu da kazan-kazan prensibiyle olmalı. Ege’de üst uçuşlar, ihlaller tek taraflı olmuyor, karşılıklı oluyor. Amacımız bunları asgari düzeye indirmek. Olayı tırmandırmamak gerek. Bunun yolu da, doğrudan iletişim içinde olacağız. Zaman zaman biz buluşacağız. Bakanlarımız, danışmanlarımız ve askeri yetkililerimiz bir araya gelerek bu konuda bir ortak akıl bulmak için gayret gösterecekler.”


KIBRIS’TA ÇÖZÜM
“Kıbrıs’ın çözülmesi gereken bir mesele olduğunu biliyoruz. Çipras da aynı düşünceler içinde. Çözüm, Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumlarının meselesidir. Garantör güç konumundaki Türkiye ve Yunanistan’ın başbakanları olarak Kıbrıs sorununun çözümü için gereken her türlü katkıyı yapmaya karar verdik. Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları insanlığın ortak mirasıdır. Çalışmaların, Kıbrıs’ın kuzeyi, güneyi, bütün haklar korunarak yapılması gerektiğini ortaya koyduk.”

AB İLE YENİ BAŞLANGIÇ İSTİYORUZ
“15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında bazı Avrupalı dostlarımız maalesef beklediğimiz tepki ve desteği göstermediler. Darbe sonrası yaşananlar ve anayasa değişikliğine yönelik süreç içinde de AB olumsuz tavır içerisine girdi. Bunların, ilişkilerimizin gelişmesine hiçbir katkısı yok. Bunlar geride kaldı. Türkiye, AB ile yeni bir vizyonla yeni bir başlangıç yapmak istiyor.”

MÜLTECİ SORUNU
“Türkiye-AB anlaşması sağlandığında bir heyecan yaratmıştı. Maalesef kısa sürede akamete girdi ve uygulanmadı. Biz ana karadan adalara geçişi önemli ölçüde kontrol altına aldık. Beklentimiz, temennimiz AB’nin anlaşmanın geri kalan kısımlarını yürürlüğe koymasıdır.”

FETÖ’CÜ ASKERLER
“Darbecilerin iade edilmesini arzu ederiz, isteriz. Darbeciler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere darbe vurmasın. Türkiye zor günler geçirdi.”

TERÖRLE MÜCADELE
“Avrupa’nın bir şehrinde ya da dünyanın bir yerinde terör olayı olmayan gün geçmiyor. Bu nedenle terör olayına bakarken, farklı standartları bırakıp, terörün insanlığın ortak tehdidi olduğu gerçeği ile hareket etmeliyiz. Özellikle Suriye ve Irak’ta yaşananlar, Türkiye’nin terör konusunda karşı karşıya kaldığı riskleri dikkate alırsak, Avrupa’nın güvenliğinin Türkiye ve Yunanistan’dan geçtiğini söylememiz yanlış olmaz.”

ALEKSİS ÇİPRAS
Başbakan Çipras, Atina'ya çalışma ziyareti düzenleyen Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmenin kritik bir dönemde gerçekleştiğini belirtti.
İki ülke arasındaki iş birliğinde çok yönlü ve çağdaş bir boyut bulunduğuna işaret eden Çipras, uzun zamandır devam eden sorunları görüşme fırsatı yakaladıklarını dile getirdi.
Çipras, karşılıklı ekonomik ilişkilerin gelişmeye devam ettiğine dikkati çekerek Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi (TAP) ve Trans Anadolu Boru Hattı Projesi (TANAP) ile çok yönlü enerji iş birliğini teşvik ettiklerini söyledi.
Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin önemine özellikle göçmen akınının durdurulması ekseninde değinen Çipras, "Yunanistan, Türkiye'nin AB yönelimini sabit bir şekilde desteklemektedir." dedi.
Çipras, sadece Türkiye'de demokratik reformların yapılması açısından değil, özellikle bölgedeki kalkınma açısından da Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerine vurgu yaparak, "Avrupa konusunda Türkiye'nin çok yakın bir müttefiki olacağımızı vurguladık. Türkiye ile vizelerin kaldırılması konusunda da destek vereceğimizi vurguladık. Bu konuda daha önce söz vermiştik." diye konuştu.

KIBRIS MÜZAKERELERİ
Kıbrıs müzakereleri kapsamında 28 Haziran'da İsviçre'de başlayacak zirveye ilişkin Çipras, bölgedeki istikrarsızlaşmadan dolayı Kıbrıs sorununun çözümünün daha da önem kazandığını ifade etti. Çipras, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun BM kararları ve AB kazanımları çerçevesinde birleşmiş bir Kıbrıs'a yönelik olması gerektiğini ifade ettim. Tüm Kıbrıs halklarının güvenliğine yönelik bir çözüm bulunması gerektiğini ve üçüncü güçlerin müdahalesi olmadan gerçekleşmesi gerektiğini ifade ettim."
Bir soru üzerine Çipras, İsviçre'deki toplantının yolun sonu olmadığı ve yol açmayı amaçladıkları mesajını vermek istediğini söyledi.

DARBECİLERİN İADESİ
Darbeci askerlerin Türkiye'ye iadesine ilişkin bir soru üzerine Çipras, Yunanistan'da idare ile hukuk arasında bir ayrım bulunduğunu belirterek, "Yargı tamamen bağımsızdır. Bu karara katılsak da katılmasak da saygı duyuyoruz. Onların siyasi iltica başvuruları var. Bu da Yunan adaletine bağlı bir konu." dedi.
Çipras, Türk makamlarıyla terörizmle mücadele konusunda iş birliklerinin sürdüğünü anlatarak, "Ancak siyasi tutum olarak biz Türkiye'de yaşanan darbe girişimini kınadığımızı belirttik. Türkiye'de demokrasiye yönelik yapılan bu hareketin ve darbecilerin hoş karşılanmadığını belirttik." ifadelerini kullandı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]