“Azınlık eğitimiyle ilgili tüm birimler, en başta encümen heyetleri ve veliler ile diyalog halinde olmalı”
29-08-2017
Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan Ahmet Makedonya - Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Keramaris’le görüştü.
Fotoğraflar

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala gerçekleştirdiği ziyarette milletvekili İlhan Ahmet’in okul kapatmalarıyla ilgili son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

İlhan Ahmet, Keramaris’e, azınlık eğitim camiasında yankıları ve tartışmaları süren azınlık ilkokullarının kapatılmasına yönelik uygulamaya, Azınlık İlkokulları Encümen Heyetleri ile Yunanistan Öğretmenler Federasyonu’ndan gelen tepkileri de iletti.

Görüşmede, Trakya’daki azınlık ilkokullarının özel statüsüne dikkati çeken milletvekili, eğitim protokolleri ve antlaşmalardan doğan yükümlülükleri hatırlattı. İlhan Ahmet, söz konusu okulların işleyişiyle ilgili herhangi bir yapısal değişikliğin, veliler ve okul encümen heyetleri ile yapılacak kapsamlı bir diyalog neticesinde olması gerektiğini vurguladı.

“KRİTERLERİ YERİNE GETİREN OKULUN TEKRAR AÇILMASI GEREKİR”

Milletvekili İlhan Ahmet eğitimde eşitlik ilkesine de işaret ederek, “Devlet tüm yurttaşlarının eğitim imkanlarından eşit olarak yararlanmasını sağlamakla mükelleftir. Bu kapsamda, Azınlık eğitimini her seviyede geliştirmek devletin yükümlülüğüdür” diye konuştu.

Okul kapatmalarıyla ilgili mevcut mevzuatın, “İşleyiş şartlarını yerine getiren okulların yeniden açılması” yönündeki hükmünü de hatırlatan milletvekili, “Yasa uygulayıcı, öğrenci yeter sayısı gibi kriterleri sağlayan okulları yeniden açma yükümlülüğünü yerine getirmelidir” dedi.

Eyalet Eğitim Müdürü Keramaris konuyla ilgili, önümüzdeki günlerde tüm tarafların bir araya geleceği bir toplantı hazırlığı içinde olduklarını belirterek, ilgili tüm birimler ile azınlık okulları encümen heyetleri arasında diyalog tesis edilmesi için gayret sarfedeceğini ifade etti.

KERAMARİS: PİLOT ANAOKULU PROJESİ YETKİ SINIRLARIMDA DEĞİL

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Şapçı - Yassıköy - Kuşlanlı bölgelerindeki okulların “ulaşılması zor okullar” kategorisinde yer almasıyla ilgili girişimini de dile getirerek, konuyla ilgili yatırdığı soru önergesine Eğitim Bakanı Gavroglou tarafından verilen cevabı, Keramaris’e iletti. Eğitim Müdürü, söz konusu taleple ilgili yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

Görüşmede İlhan Ahmet, Eğitim Politikası Enstitüsü tarafından Rodop ve İskeçe İllerinin Azınlık yerleşim bölgelerinde hayata geçirilecek olan pilot anaokulu programı hakkında çekincelerini de iletirken, Keramaris’in yine yetki sınırları dışında olduğunu söyleyerek konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı dikkat çekti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]