Fransa Cumhurbaşkanı Macron Atina'da
07-09-2017
Macron: "Fransız hükümeti ve bakanlarım, Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için çabalarını sürdürecek" Cumhurbaşkanı Pavlopoulos: "Avrupalı ortaklarımızın, Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilirliğini garanti altına almak için üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekiyor"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için çabalarını sürdüreceklerini söyledi.
Macron, iki günlük resmi ziyaret için geldiği Atina'da Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos tarafından resmi törenle karşılandı.
Pavlopoulos, Macron'a devlet şeref madalyası takdim etti.
Daha sonra iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.
Macron, Yunan hükümetinin baskılara rağmen Euro Bölgesi'nde kalmak için savaştığını belirterek, "Fransa yanınızda olmaya devam edecek. Fransız hükümeti ve bakanlarım, Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için çabalarını sürdürecek." ifadelerini kullandı.
Yunanistan'ın zor bir dönemden geçtiğini ve halkın büyük fedakarlıklarda bulunduğunu dile getiren Macron, Yunan hükümetinin gerçekleştirdiği reformların memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Büyük bir işadamı grubunun kendisine eşlik ettiğini anımsatan Macron, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydetti.
Pavlopulos ise Yunanistan'ın geleceğinin AB dışında olmasının mümkün olmadığını vurguladı.
Yunanistan'ın kurtarma paketi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getireceğine dikkati çeken Pavlopulos, "Ancak Avrupalı ortaklarımızın, Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilirliğini garanti altına almak için üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.
Avrupa'da sosyal hukuk devletinin korunması için Fransa'nın önemli rolü olduğunu belirten Pavlopulos, "Avrupa'da feci sonuçlar doğurabilecek eşitsizliklerin büyümesine ve bunun yanı sıra popülist ve neo-nazi oluşumlara izin verilmemesi gerek." diye konuştu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]