Mustafa Mustafa: “Mücadelemize şer-i yetkiler tamamen kaldırılana kadar devam edeceğiz”
13-01-2018
Rodop SİRİZA milletvekili Mustafa Mustafa, mecliste oylanarak kabul edilen İslam Hukuku yasa tasarısı ile ilgili yaptığı konuşmada ilginç ifadelere yer verdi.

Milletvekili Mustafa Mustafa’nın, “Sayın Bakan, Allah’ın sevdiği hayırlı bir işle başlıyoruz, ancak Şeriat’ı tamamen kaldırsaydık daha iyi bir amel yapmış olurduk, çünkü Allah Şeriat’ın içerdiği haksızlıklara tahammül edemiyor” dedi.

Mustafa Mustafa konuşmasının devamında şunları dile getirdi: “Mücadelemize Şeriat tamamen kaldırılana kadar da devam edeceğiz. Bu yasa tasarısına sevincim ve hüznüm karışık ve gönlüm tam razı olmasa da, ‘evet’ diyorum. Çünkü 40 yıldır Müftünün yetkilerinin kaldırılması için mücadele ettik. Bu mücadelemize Şeriat tamamen kaldırılana kadar da devam edeceğiz. Müftü sadece din işleriyle, dini önderliğe ilişkin yetkileriyle uğraşsın. Müftülerin seçim süreci de bütün inananlar tarafından kabul edilecek bir süreç olsun. Devlet azınlığın dinselleştirme, Türksüzleştirme teorisi tuzağına düştü. Azınlık meselesini idare etmek için Şeriat’a, müftülere, 1920’li yıllarda Mustafa Kemal devrimlerinden kaçanlara yatırım yaptık. Azınlığın en gerici ve muhafazakar kesimini destekledik, onları ‘eski Müslümanlar’ olarak tanımladık. Bu yanlış bir politikaydı. Eğri cetvel ile düz çizgi çizilmez. Bu çizgi de günümüze kadar devam etmekte.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1041
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]