Atanmış müftülerin Millet gazetesine açtığı dava yine ertelendi
21-02-2018
Devlet tarafından Gümülcine ve İskeçe müftülüklerine atanan Cemali Meço ile Mehmet Emin Şinikoğlu’nun Millet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Ömer ve gazetenin başyazarı İlahiyatçı Feyzullah Hasankahya'ya açtıkları dava ikinci kez ertelendi.

Şinikoğlu ile Meço, İskeçe mahkemesine başvurarak Cengiz Ömer ve Feyzullah Hasankahya hakkında 3 Nisan 2017'de hakaret davası açmıştı. Tayinli müftüler, Millet gazetesinde Feyzullah Hasankahya'nın adıyla yayımlanan yazıda kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle İskeçe savcılığı nezdinde şikayette bulunmuştu.

İskeçe 3 Hakimli Ceza Mahkemesi'nde 16 Ocak 2018'de görüşülmesi gereken dava Gümülcine atanmış müftüsünün mazeret bildirerek katılmaması ve davalı tarafın da talebi üzerine 20 Şubat 2018 tarihine ertlenmişti. 20 Şubat Salı günü ise Meço ve Şinikoğlu’nun mahkemeye gelmemesi üzerine dava ikinci kez ertelendi. Mehkeme heyeti, davacı olan tayinli müftülerin şikayetçi taraf olarak mutlaka dinlenmeleri gerektiğine hükmederek davayı 5 Haziran 2018 tarihine ertledi.

tayinli müftüler tarafından Millet gazetesine açılan davayı islemek üzere İskeçe Adliyesi’ne gelenler arasında Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, eski belediye başkanı Mustafa Cukal, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, İskeçe eski milletvekili Çetin Mandacı, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı İsmet Tüccar, Çınar Derneği Başkan Yardımcısı Bilal Budur başta olmak üzere azınlık kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda soydaş yer aldı.

Feyzullah Hasankahya Millet gazetesinde kaleme aldığı köşe yazısında, topluma dayatılarak göreve getirilen atanmış müftülerin anlaşma ve kanunlara uygun seçilmedikleri için milletin müftüleri olamayacaklarını ve İslam'a aykırı icraatlarıyla da İslam'a ve Müslümanlara leke sürdükleri için müftü sıfatını taşımaya layık olamayacaklarını, dolayısıyla dinlerine ve inananlara ihanet içerisinde olan çakma müftüler olduklarını savunmuştu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]