Atina’nın haberi yok!
17-04-2018
Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın, Didim açıklarındaki ıssız bir kayalığa dikilen Yunan bayrağının Türk komandoları tarafından indirildiğini söylemesi sonrası Yunanistan cephesinden bu açıklamayı yalanlayan mesajlar geldi.

Ege Denizi’nde Hurşit (Furni) Adaları yakınındaki Kerdo (Mikri Anthropofa-Küçük Yamyam) kayalığına Yunan bayrağı dikilmesi ve bu bayrağın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kaldırılmasıyla ilgili Atina’dan, "Yunan egemenlik sahasını ya da toprak bütünlüğünün ihlal eden herhangi bir olay kaydedilmedi." açıklaması geldi.

Hükümet Sözcüsü Dimitri Canakopulos, gerek Savunma Bakanlığı gerekse Deniz Kuvvetleri’nden aldıkları bilgilerin “Yunan toprağına herhangi bir ihlalin yapıldığını doğrulamadığını” ve “konuyu araştırdıklarını” söyledi.

Canakopulos buna karşı, Türkiye Başbakanı Yıldırım’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Canakopulos, “Her halükarda, Sayın Yıldırım’ın açıklamaları tahrik edicidir ve kınanmaktadır. Yunanistan ne ‘gri bölgeler’ teorisini ne de toprak egemenliğine yönelik herhangi bir şüpheyi kabul etmektedir” dedi.

Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, benzer ifadelerle, "Yunan egemenlik sahasını ya da toprak bütünlüğünün ihlal eden herhangi bir olay kaydedilmedi." açıklamasını yaptı.

Genelkurmay kaynakları, “Hem yayınlanan fotoğrafların gerçek olduğundan, gerçek olması halinde bile olayın ne zaman meydana geldiğinden, ayrıca fotoğraflarda görünen kayalığın da Yunan toprağı olup olmadığından şüphe ettiklerini” söylediler.

Didim açıklarındaki Samos adası ile İkarya yerleşimli büyük adaların arasında kalan Furni Adası Belediye Başkanı Yannis Marusiz, "3 gencin kendi inisiyatifleriyle, aralarında sözü edilen Anthropofas kayalığının da bulunduğu, yöredeki 5 kayalığa 5 yunan bayrağı diktiğini" doğruladı.

Marusiz, "Türk kıyılarına uzaklığı nedeniye bu bayrakların Türk komandoları tarafından indirilmesi ile ilgili haberlerin aslı olamayacağını; çünkü o bayrakların hala o kayalıklarda bulunduğunu" ileri sürdü.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]