İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu’nda eylem başladı
20-09-2018
Batı Trakya’daki Türk Azınlık ilkokullarındaki Yunanca kitaplar konusunda yaşanan kargaşanın çözüme kavuşturulması talebiyle İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu’ndaki velilerin kararlaştırdığı eylem 20 Eylül Perşembe sabahı başladı.
Fotoğraflar

İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği’nin çağrısı ile 19 Eylül Çarşamba günü bir araya gelen veliler aldıkları eylem kararını uygulamaya geçirdi. 20 Eylül Perşembe sabahı öğrenciler velileri ile birlikte okul önünde toplandı ancak derslere girmedi. Öğrenci velileri de okul girişini tutarak okulu bir süreliğine sembolik olarak işgal etti. Azınlık okullarında hangi kitaplarla eğitim yapılacağı konusundaki karışıklık ve kaos sebebiyle yapılan eyleme velilerin ve öğrencilerin katılımı yoğun oldu.

Eylem sırasında açıklama yapan Encümen Heyeti Başkanı Hüseyin Baltacı, taleplerinin Frangudaki programı çerçevesinde hazırlanan kitapların bir an önce okullardan kaldırılarak yerine devlet okullarında okutulan kitaplarla eğitime başlanması olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili olarak Eğitim Bakanlığı’nın talimatının yetersiz olduğunu ifade eden Baltacı, sorunun giderilmesi için bakanlığın kararlılık göstermesi gerektiğini belirtti. Netice alana kadar eyleme devam edileceğini söyleyen Hüseyin Baltacı, sorunun bir an önce çözülmesini umduklarını belirtti.

İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu’ndaki eylemin 21 Eylül Cuma günü de devam edeceği bildirildi.


Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]