Vatandaş sağlık hizmetlerinden şikayetçi
09-10-2018
Ekonomik krizin büyük darbe vurduğu sağlık sektöründe verilen hizmetten vatandaş memnun değil.

Kamuoyu araştırma şirketi Alco’nun, Atina Tabipler Odası için yaptığı araştırma sonuçlarına göre, sağlık ihtiyçalarını karşılamada zorluk çektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 49’lara ulaştı. 2016 yılına kıyasla ilaçlar için daha fazla katkı payı ödeyenlerin oranı da yüzde 42 olarak açıklandı.

Araştırma sonuçlarına göre, 10 doktordan 6’sı ESİ’nin çalışma şeklinin hastalar için tehlikeli olduğunu düşünüyor.

10 kişiden dördü, sağlık hizmetlerinin son iki yılda daha da kötüleştiğini savunurken, yüzde 36’lık bir kesim sağlık hizmetlerinin sabit kaldığını, yüzde 14’lük bir kesim de düzeldiğini söylüyor.

Çoğunluk sağlık hizmetlerinin kötüleştiğine inansa da, devlet hastanelerine güvenin hala yüksek olduğu gözleniyor. Ankete katılanların yüzde 64’ü son iki yılda devlet hastanesine gittiklerini söylüyor ve bunların yüzde 62’si de hizmetlerden memnun kaldıklarını ifade ediyor.

Anket, hayata geçirilmeye çalışılan Temel Sağlık Hizmeti hakkında vatandaşın bilgi sahibi olmadığını da gözler önüne seriyor. Ankete katılanlar üç kişiden ikisinin bu sistemle ilgili bilgisi olmadığı görülürken, aile hekimine kayıt yapacağını söyleyenlerin oranı da yüzde 16’larda kalıyor. Doktorların yüzde 80’i ise bu sistemin doktorlar için iyi ücret ve iyi çalışma koşulları sağlamadığını düşünüyor. Doktorların yüzde 72’si Temel Sağlık Hizmeti’nde çalışmak istemiyor.

Son yıllarda izlenen sağlık politikasını doktorların yüzde 60’ı olumsuz buluyor. Doktorların en azından yarısı ise mevcut koşullar nedeniyle yurt dışına gitmeyi düşündüğünü ifade ediyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]