Yunanistan yasa dışı girişler konusunda Türkiye’yi suçluyor
10-10-2018
Türkiye’den Meriç nehri üzerinden Yunanistan’a yasa dışı girişlerdeki artışa, Türk tarafının sınırları iyi korumamasının neden olduğu ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan, sınırların daha iyi korunması için Avrupa Birliği ve Türkiye nezdinde girişimlerde bulundu.

Kathimerini gazetesi, Vatandaşı Koruma Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililerin, “Evros’ta sınırda çok baskı var. Aynı zamanda Yunan yetkililerin yerel düzeydeki mübadil Türk yetkililerle doğrudan iletişi kesilmiş durumda; bu da sorunu daha da kötüleştiriyor.” dediklerini yazdı.

Gazete ayrıca, Türkiye’nin sınırları daha iyi koruması için Atina’nın gerek AB, gerekse Ankara nezdinde girişimlerde bulunduğunu ileri sürdü.

Gazetenin haberine göre, konuyu Türk yetkililerle görüşmek üzere bir AB temsilcisi Ankara’ya gitti.

Gazete, kaçak geçişlerdeki artışın polis tarafından yapılan tutuklamalarla da kanıtlandığını söyledi. Kathimerini’ye göre polis bu yıl Ocak – Ağustos ayları arasında Yunanistan’a kaçak geçiş yapan 1.010 kişiyi yakaladı. Gazete, Eylül ayında 180, Ekim ayının ilk haftasında da 30 kişinin insan tacirliği suçlamasıyla tutuklandığını yazdı.

Gazete, polis kaynaklarının kaçak geçişlerle ilgili Bulgar, Makedon ve Arnavut suç örgütlerinin faaliyette olduklarını söylediğini belirtti.

Göç Bakanı Dimitris Viças’ın geçen hafta meclise verdiği bilgiye göre, 2016 yılında Meriç’ten 3.300, 2017 yılında 5.500 ve 2018 yılında bugüne kadar 12 bin kişi yasa dışı yollarla Yunanistan’a giriş yaptı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]