Kammenos’tan Dedeağaç’a Amerikan üssü önerisi
10-10-2018
Savunma Bakanı Panos Kammenos, Suda dışında Yunanistan’ın başka şehirlerinde de Amerikan üsleri kurulması teklifinde bulundu.

Pentagon’da Amerikalı mevkidaşı James Mattis’le bir araya gelen Kammenos, Volos, Larisa ve Dedeağaç’ta da Amerikan üsleri kurulmasını önerdi.

Kammenos, “Yunanistan ABD’yi stratejik bir ortak ve müttefik olarak görüyor; hatta tek ortak ve müttefik olarak diyebilirim. ABD'nin askeri güçlerini sadece Suda Körfezi'nde değil, aynı zamanda Volos, Larissa ve Dedeağaç'ta da daha kalıcı olarak geliştirmesi Yunanistan için önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Ulusal basında yer alan haberlerde, Dedeağaç şehrinin görüşmelerde dile getirilmesinin tesadüfi olmadığı, daha önce Dedeağaç limanının doğu Avrupa’ya helikopter nakli için Amerikan ordusu tarafından kullanıldığı dile getirildi.

İki savunma bakanı arasındaki görüşmelerde terörle mücadelede konusunda işbirliği konularının da ele alındığı kaydedildi.

Bu arada, Amerikan Savunma Bakanı Mattis, Yunanistan’ın yüzde 2 oranındaki savunma harcamaları konusundaki taahhütünün ve F-16 savaş uçaklarının yenilenmesi konusunda iki ülke arasındaki anlaşmanın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]