Kuzey Makedonya’ya ilk resmi ziyaret
02-04-2019
Başbakan Aleksis Çipras, Kuzey Makedonya’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor.

Çipras, havaalanında Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve Ekonomi Bakanı Kreshnik Bekteshi tarafından karşılandı.

Çipras’ı, başkent Üsküp’te hükümet binası önünde düzenlenen törende ise mevkidaşı Zoran Zaev karşıladı.

Çipras ve Zaef görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulundular. İlk olarak konuşan Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaef yaptığı açıklamada ziyaretin önemine değinerek kaybedilen zamandan ve fırsatlardan doğan açığı kapatmaya çalıştıklarını söyledi. Zaef “Bizler cezur kararlar alındığında herşeyin mümkün olabileceğini gösteren iki dost milletiz. Prespa Anlaşması tam olarak uyguladı. Dostluk ilişkimizin komşuluk ilişkilerimize ve geniş çaplı işbirliklerinde bizlere çok yarar sağlayacak. Aleksis Çipras ülkemin iyi bir dostudur.” ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında imzalanan ikili işbirliği anlaşmalarına değinen Kuzey Makedonya Başbakanı Zaef, bu anlaşmalarla fırsatların geliştirilmesi ve değerlendirilmesinin amaçlandığını vurguladı. Bugün her iki ülkeden de yaklaşık yüzer işadamının katılacağı iş forumunun açılışını da yapacaklarını belirten Zoran Zaef söz konusu görüşmenin tarihi bir görüşme olduğunu söyledi.

Daha sonra sözü alan Başbakan Aleksis Çipras bugünün Balkanlar için önemli bir gün olduğunu söyleyerek Balkanlarda çekişmelerin, çatışmaların ve savaşın olmadığı yeni ve farklı bir hikaye yazmak için çaba gösterdiklerini söyledi. Çipras “Bizler karşılıklı bir işbirliği ve gelişme ortamı yaratmayı amaçlıyoruz. Bu çabanın başarısı Balkanlar ve Avrupa için de bir başarı olacaktır. Çok zaman kaybettik o yüzden hızlı bir şekilde koşmalıyız. Yaklaşık olarak otuz yıllık bir zaman kaybımız var. Bugünkü görüşmelerimizin ana gündem maddesi ekonomi olacak ve bizler buraya yaklaşık 140 Yunanlı işadamından oluşan kafile ile geldik. Bu çabalara yardımcı olması için bir Koordinasyon Kurulu oluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: MS
Sayı: 1074
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]