Yassıköy’deki kermes’e büyük ilgi… 
12-11-2012  
Batı Trakya Kadın Platformu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen yardım kermesine Batı Trakya Türkleri büyük ilgi gösterdi.
Batı Trakya Kadın Platformu tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen yardım kermesine Batı Trakya Türkleri büyük ilgi gösterdi.
Batı Trakya Kadın Platformu, Yassıköy Belediyesi Azınlık Kültür Derneği ve Yassıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde ,Yassıköy meydanında düzenlenen kermese Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç’tan soydaşların ilgi gösterdiği gözlendi.
Açılışı 2 Kasım Cuma günü Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İsmet Kadı ve Kadınlar Platformu Başkanı Sibel Durmuş tarafından yapılan kermeste azınlık derneklerinin kadın kolları tarafından toplanan eşyalar satışa çıkarıldı. Kermesi ziyaret edenlere kadınların hazırladıkları yemek ve tatlılar servis edildi. Ayrıca kermeste Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi ile Türk Hava Yolları Selanik Bürosu stant açarak kermese katkıda bulundular.

Büyük sosyal dayanışma ve yardımlaşma örneğinin sergilendiği kermesten elde edilecek gelirin, Yassıköy Belediyesi Azınlık Kültür Derneği’nin satın alacağı binanın masraflarına tahsis edileceği belirtildi.

Kermesin açılışında Batı Trakya Kadın Platformu Sözcüsü Sibel Durmuş, Batı Trakya Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı ve Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener birer konuşma yaptık.

Sibel Durmuş konuşmasında, Batı Trakya Kadın Platformunun 2008 yılında kurulduğunu ve Yassıköy’de düzenlenen kermesle dördüncü kermesin düzenlendiğini söyledi. Durmuş, Batı Trakya Türk kadınlarının güçlü bir şekilde biraraya gelerek aydın, bilinçli ve gelişmiş bir toplum oluşturmak için aldıkları bu inisiyatifle bugüne kadar yapmış olduğu kermeslerle ve özellikle Batı Trakya Türkleri Kadın Kurultayı ile önemli bir başarıya imza attıklarını ifade etti. Yassıköy Belediyesi halkının yararlarına düzenlenen kermese Batı Trakya halkının büyük desteği olduğunu ifade eden Sibel Durmuş, Türkiye ‘nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener’e ve eşi Nurel Şener’e kermese katkılarından dolayı teşekkür etti.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı yaptığı konuşmada, Batı Trakya halkını Yassıköy’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kadı, sivil toplum örgütlerinin önemine değinerek, “Batı Trakya Kadın Platformu son yıllarda düzenlediği etkinliklerle bu konudaki hassasiyetini bizlere göstermektedir. Onların düzenlediği bu önemli, güzel etkinliklerden birini Yassıköy'de düzenlemeleri, bizim için iftihar vesilesi olmuştur. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Kermeste emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener de şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi yardımlaşma, Türk İslâm kültürünün en önemli özelliklerindendir. Bu gün burada hayır amaçlı toplanılmıştır. Bölge halkı burada bunu sergilemiştir. Bu kermesi düzeyleyen Batı Trakya Kadın Platformunun ve Yassıköy Belediyesi Azınlık Kültür Derneği'nin tüm üyelerine teşekkür etti. Bu kermese Türkiye'den ve Yunanistan'dan gönderdikleri malzemelerle katkıda bulunanlara da ayrıca teşekkür ederiz.”

Yapılan konuşmaların ardından yöneticiler stantları gezdi ve soydaşlarla birlikte alışveriş yaptı.
Gazete Sayı 0809
Ekleyen: Ozan Ahmetoğlu
Kaynak: GÜNDEM
Bu Haber 597 Defa Okundu. Şu an Bu Haberi ;
  .: PAYLAŞ
Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Facebook'ta Paylaş 
 
  .: DİĞER HABERLER
 
 
 
 
 
  KÜNYE | BİZE ULAŞIN | ABONELİK | HABER ARAMA | ARŞİV