Bakan Müezzinoğlu’ndan Batı Trakyalı’lara müjdeli haber
16-02-2017
Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İzmit’teki Batı Trakya Türkleri derneğini ziyareti sırasında müjdeli haberler verdi.
Fotoğraflar

Müezzinoğlu, Türkiye vatandaşı olup da birinci dereceden yakınları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların, aylık 53 liralık sosyal sigortalar sağlık primi ödeyerek her türlü sağlık hizmetinden yararlanabileceklerini söyledi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmit Şubesi’ni ziyareti sırasında konuşan Bakan Müezzinoğlu, “Plan bütçe görüşmelerinde yapılan yasa tasarımızla inşallah Türkiye vatandaşı olup da birinci dereceden yakınları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar, aylık 53 liralık sosyal sigortalar sağlık primi ödeyerek her türlü sağlık hizmetini bu ülkede anavatanında alabilecekler” dedi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesini ziyaret eden Müezzinoğlu, Batı Trakyalı olduğunu, şubenin yer sorununun Kocaeli Valiliği ve İzmit Belediyesinin desteğiyle çözüme kavuşturulacağını vurguladı.

“BİZİM HEDEFİMİZ BU MİLLETİ, BU ÜLKEYİ MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜZERİNDEKİ O HEDEFE TAŞIMAK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu derneği ziyareti sırasında şöyle dedi: “Bizim hedefimiz bu milleti, bu ülkeyi muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o hedefe taşımak, bunu birlik beraberlik içinde başarabiliriz. Bunu birbirimizi daha çok severek başarabiliriz, birlikten güç doğar anlayışıyla başarabiliriz. Plan bütçe görüşmelerinde yapılan yasa tasarımızla inşallah Türkiye vatandaşı olup da birinci dereceden yakınları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar, aylık 53 liralık sosyal sigortalar sağlık primi ödeyerek her türlü sağlık hizmetini bu ülkede anavatanında alabilecekler.”

VATANDAŞLIK SORUNU

“Balkanların Sorunları Çalıştayı”nda 5 ana başlık belirlediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, bunlardan birincisinin vatandaşlıkla ilgili sorunlar olduğunu dile getirdi.

Müezzinoğlu, bunu İçişleri Bakanlığı ile görüştüklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Diğer çalışma izinleriyle ilgili durumlar bizi ilgilendiriyor ve inşallah onları daha seri, daha hızlı, daha bürokrasiden arınmış şekilde çözeceğiz. İkamet tezkerelerinin kısa süreli olması, bunları yine uzun süreli ikamet tezkereleri pasaport süresince olabilecek ikamet tezkerelerine dönüştüreceğiz. Bazı denklik gibi buna benzer sorunlar var ama diğer bir konu daha var. Gelmiş kendisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuş ama annesi, babası birinci derecede yakını orada, nerede Balkanlar’da, nerede Batı Trakya’da. Bir sağlık sorunu olduğu zaman evladının yanına, çocuğunun yanına gelmek istiyor ama deniliyor ki, ‘Sosyal güvencen olmadığına dair belge getir.’ Orada sosyal güvencesi var nasıl getirsin. Orada tedavi ol, ama evladı burada. Ahir ömründe evladının yanında sağlık hizmeti almak istiyor.”

“BU MİLLETİN FERTLERİ, KENDİLERİNİ BU MİLLETİN ASLİ UNSURU OLARAK GÖRÜYORLAR”

Türkiye’nin, geleceğe daha umutla ve güvenle yürüyen bir yolculuğu olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, “Burada en büyük ihtiyacımız birlik ve beraberliğimizdir. Çatışan, ayrışan anlayış değil, birlikten güç doğar anlayışına sahip çıkmamızdır, geleceğe birlik içinde yürümemizdir. Bu anlamda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği kendi ölçeğinde ama özellikle Balkanları daha geniş ölçekli aldığımızda da Balkanlar’dan gelen ve anavatan diye bu ülkeye kendini teslim eden, bu millete kendini teslim eden insanlarımız, milletimizin bir unsuru, milletimizin bir parçası olarak kendilerini kabul ediyorlar. İster bugün Balkanlar’da olsun ister bugün Balkanlar’dan değişik sıkıntılar nedeniyle anavatana gelmiş olan bu milletin fertleri, kendilerini bu milletin asli unsuru olarak görüyorlar. Bu anlamda da en güzel örneğini 15 Temmuz şehidimiz Mustafa Cambaz kardeşimiz verdi. Mustafa Cambaz kardeşimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildi ama bu büyük Türk milletinin bir evladıydı ve bu hain darbe girişimine karşı bana şehit olmak düşüyorsa ben ona varım diyerek sokağa çıktı ve bu hain darbe girişiminin karşısında durdu.” diye konuştu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]