Hebilköy ve Arenpınar’da hatim etkinlikleri düzenlendi
15-05-2017
Geçtiğimiz hafta sonu Rodop ve Evros illerinin farklı bölgelerinde hatim etkinlikleri düzenlendi.
Fotoğraflar

Etkinliklere civar köylerden binlerce soydaş yoğun ilgi gösterdi.

HEBİLKÖY’DE MUHTEŞEM HATİM TÖRENİ

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’ne bağlı Hebilköy Kur’an Kursu'nda eğitim gören öğrencileri velilerinin öncülüğünde 13 Mayıs Cumartesi günü Hebilköy’de hatim töreni düzenlendi.

Bölgede yaşayan soydaşların büyük ilgi gösterdiği hatim törenine Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Kozlukebir Belediyesi Gelecek Listesi Başkanı İbrahim Şerif, Mehrikoz Yerel Meclis Başkanı Ali Haseki, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet ve DEB Partisi’ni temsilen Murat Ahmet katıldı.

Din görevlisi Ali Mahmut Paşa’nın görev yaptığı Hebilköy Kur’an Kursu öğrencilerinden 13 öğrenci Kur’an-ı Kerim’i hatim etmeyi başardı. Hocaları Ali Mahmut Paşa tarafından hazırlanan program kapsamında öğrenciler şiirler, ilahiler ve dualar okudular. Hatim duasını ise kurs öğrencisi Melih Mahmut Paşa yaptı.

Duanın ardından Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nü temsilen Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar hatim merasiminin düzenlenmesine vesile olan öğrencileri, hocalarını ve anne babaları tebrik ettiler. Konuşmalardan sonra çocuklara plaket ve çeşitli hediyeler verildi.

Program sonunda katılımcılara yemek ikram edildi.

ARENPINAR’DA HATİM TÖRENİ

Meriç ilinin Sofulu Belediyesi’ne bağlı Arenpınar köyünde 14 Mayıs Pazar günü Kur’an-ı Kerim’i hatmeden 19 çocuk için etkinlik düzenlendi.

Hatim törenine Mehrikoz Yerel Yönetim Başkanı Ali Haseki, Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Dimetoka Müslümanları Derneği Başkanı Süleyman Macır, SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkı Hacı ve Rıdvan Sar, Seyyid Ali Sultan Dergahı Koruma Vakfı üyesi Abdi Pencal, çocukların anne babaları ve köy halkının yanı sıra civar köylerden yaklaşık iki bin soydaş katıldı.

Azınlık İlkokulu önünde düzenlenen tören, çocukların Türkçe şiirler okumasıyla başladı. Program ilahiler ile devam etti ve çocukların Kur’an-ı Kerim’den okudukları ayetler ve tercümeleriyle sona erdi. Tören sonunda katılımcılara yemek ikram edildi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]