İskeçe Türk Birliği’nde “Anneler Günü” geleneği devam etti
15-05-2017
İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Anneler Günü" etkinliği bu yıl 14 Mayıs Pazar günü İskeçe Türk Birliği Lokali'nde büyük bir katılımla gerçekleştirildi.
Fotoğraflar

Sunuculuğunu İskeçe Türk Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Elçin Hacıibram’ın yaptığı etkinlikte açılış konuşmasını İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Lütfiye Nihatoğlu yaptı.

Daha sonra İskeçe Türk Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Zeybek, Anneler Günü’yle ilgili bir konuşma yaparak, bu konuda katılımcılara bilgi verdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu konuşmasına tüm annelerin gününü kutlayarak başladı. Anneler Günü’nün dernek lokalinde kutlamanın kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade eden Ahmetoğlu, 40 yılı aşkın süredir bu geleneği yaşatanlara teşekkür etti. Batı Trakya Türk kadınlarının son yıllarda sosyal yaşama olan katılımlarının arttığına dikkat çeken İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu şöyle konuştu: “Kadın, sadece çocukların yetişmesinde ve aile düzeninin oluşmasında değil aynı zamanda toplumsal hayatta da çok önemlidir.
Kadınlarımızın sosyal hayata katılımlarının her geçen yıl biraz daha arttığını memnuniyetle görüyorum. Okullara kayıt döneminde olduğumuzu dikkate alarak, annelere çocuklarını azınlık okullarına göndermeleri hususunda çağrıda bulunmak istiyorum. İTB Kadınlar Kolu’nu böyle başarılı bir organizasyona imza attığı için tebrik ediyorum.”

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’nın eşi Hülya Akıncı da yaptığı konuşmada davet için teşekkür ederek İTB Kadınlar Kolu’nu Anneler Günü etkinliğinden dolayı tebrik etti. Annenin önemini ve değerini kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını belirten Hülya Akıncı, tüm dünyada olduğu gibi Batı Trakya’da da annelere çok önemli görevler düştüğünü söyledi. Hülya Akıncı, gençlerin ve çocukların yer aldığı etkinliklere katılmanın kendisi için ayrı bir önemi ve güzelliği olduğunu vurguladı.

Daha sonra emekli öğretmen Fikri Şükrüoğlu söz alarak, İskeçe Türk Birliği’ndeki Anneler Günü kutlamaları hakkında bilgi verdi. Öğretmen Fikri Şükrüoğlu İTB’ndeki ilk anneler günü kutlamasının 1971 yılında yapıldığını ve bu etkinliğin kökleşmesinde öğretmenlerin çok büyük rolü olduğunu vurguladı. Şükrüoğlu, o dönemde Anneler Günü etkinliğinde çocuklara okumaları için verdikleri şiit kitabını İskeçe Türk Birliği’ne hediye etti.

Selamlama konuşmalarından sonra İskeçe’den ve civar köylerden gelen çocuklar “Anneler Günü” için şiirler okudu. Ayrıca Müzik Öğretmeni Gönen Molla yönetimindeki çocuk korosu seslendirdiği şarkılarla göz doldurdu ve herkesin beğenisini kazandı. Yine Gönen Molla yönetiminde Elçin Hacıibram, Alev Kır Hüseyinoğlu, Gülsüm Zeybek ve Senem Ahu Topuz’dan oluşan ekibin seslendirdiği anne sevgisi konulu şarkılar da ilgiyle dinlendi ve büyük alkış aldı.

Etkinliğin sonunda anneler için hediye çekilişleri yapıldı. Ayrıca çocuklara da hediyeler verildi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]