Tütüne ek prim yeniden gündemde
07-10-2017
Rodop Demokratik İttifak Milletvekili İlhan AHMET: “Tarım Bakanı’nca açıklanan ‘tütüne destek hedefi’ ne zaman hayata geçirilecek?”

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, tütün üreticilerini yakından ilgilendiren ek teşvik primi konusunu bir kez daha meclis gündemine taşıdı.

Tarım Bakanı’nın geçtiğimiz günlerdeki “tütün üretimini geliştirmek için tütün üreticisine destek vermeyi hedefliyoruz’ yönündeki açıklamasının ardandan İlhan AHMET, ilgili bakana yeni bir soru yöneltti. Milletvekili ilgili bakana, önümüzdeki dönemde şekillenmesi beklenen AB Yeni Ortak Tarım Politikası teklifinde tütün üreticisinin doğrudan desteklenmesi yönünde ne tür bir düzenleme yapmayı düşündüklerini sordu.

Milletvekili, Trakya’daki on binlerce ailenin tek geçim kaynağı olan tütün üretimini desteklemek ve yöre halkının bölgeyi terk etmesinin önüne geçmek için nasıl bir destek programı uygulamayı planladıklarının yanıtını istedi.

Hatırlanacağı üzere Rodop Milletvekili İlhan AHMET, tütün üretiminin ülkedeki ve özellikle Trakya’daki önemine işaret ederek sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli prim desteği talebini AB Tarım Komisyonu’nun dikkatine sunmuştu. AB Tarım Komiseri Hogan tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, tütün üretimine destek için inisiyatifin Yunanistan’da olduğu ifade edilmişti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1018
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]