Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Çipras’la görüştü…
07-12-2017
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’la görüşmesinden sonra Maksimu Sarayı’na geçti. Erdoğan’ı burada Başbakan Aleksis Çipras karşıladı.
Fotoğraflar

Erdoğan – Çipras görüşmesinde iki lider açıklamalarda bulundu.
Erdoğan konuşmasında "Bardağın boş tarafını bir tarafa bırakıp dolu tarafa yönlenmeliyiz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok." dedi.

"YABANCISI DEĞİLİM"
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
"Yabancısı olmadığım bu makamda sizlerle bir araya geldiğim mutluluğu dile getirmek isterim. Başbakan olduğum sırada burada 3 farklı Başbakan ile görüşmem oldu. Şimdi de sizlerle beraberim.

"BARDAĞIN DOLU TARAFINA BAKALIM"
Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede de söyledim, Artık Türkiye ve Yunanistan bir şeye inanmalı; Bardağın boş tarafını bir tarafa bırakıp dolu tarafa yönlenmeliyiz. Müzakerelerimizi onun üstüne yapmalıyız. Halklarımızın birbiri ile ortak yanları çok. Yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir yana koyalım. Bizim Türkiye olarak hiç bir komşu ülkenin toprak bütünlüğünde gözümüz yok. Bizler geçmişte iç içe olmuş ülkeleriz. Burada soydaşlarımız var. Söylem birliğini ve ortak aklı oluşturabilirsek sorunlarımız çözebiliriz."

Başbakan Aleksis Çipras da konuşmasında iki ülke arasında işbirliği köprüleri kurmayı amaçladıklarını söyledi. Oluşturulacak köprülerin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi gerektiğini ifade eden Çipras şunları kaydetti: “Her zaman farklılıklar vardı. Sizin görüşleriniz biliniyor, bizim görüşlerimiz de biliniyor. Farklılıklar bir yana, ortak noktaları bulmalı ve farklılıklarımızı dile getirirken karşı tarafın görüşüne saygı duyarak ve tahrik etmeden dile getirmeliyiz.”


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1041
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]