Bakoyanni: “Yargı yetkileri devam ettiği sürece müftü seçimi sözkonusu olamaz”
08-01-2018
Yeni Demokrasi Partisi (YDP) kurmaylarından eski bakan Dora Bakoyanni, Gümülcine ziyaretinde yaptığı açıklamada partisinin müftülerin yargı yetkileri olduğu sürece müftü seçimine karşı olduğunu söyledi.

Bakoyanni 4 – 6 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği Batı Trakaya ziyaretinde azınlığı ilgilendiren konulara da değindi. Dora Bakoyanni bir soru üzerine son günlerde gündemde olan müftülük seçimi konusunda partisinin görüşünü aktardı. Yargı yetkisine sahip olduğu sürece müftülük seçiminin partileri için sözkonusu olmadığını ifade eden Bakoyanni, YDP’nin müftü seçimi hakkındaki görüşünün çok açık ve net olduğunu belirterek, müftülerin yargı yetkileri devam ettiği sürece müftü seçiminin gündemlerinde olmadığını vurguladı. Bakoyanni, yargı yetkisine sahip birinin tüm dünyada devlet memuru olduğunu savundu. Hükümetin müftülerin şer-i yetkileriyle ilgili düzenlemesinin olumlu bulduklarını ifade eden Bakoyanni, “Ancak seçim hakkı getirse dahi müftünün yargı yetkileri olacak ve azınlığın önemli bir kesimi müftünün yargı yetkilerini tercih edecek.” dedi.

Dora Bakoyanni, SİRİZANEL hükümetinin müftülerin yargı yetkilerinin sınırlandırılması hariç azınlık için hiç bir olumlu adım atmadıklarını belirterek, YDP’nin azınlık politikasını savundu.

Bakoyanni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretini de başarılı bir ziyaret olarak görmediklerini ve çok daha iyi bir şekilde hazırlanması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1026
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]