Azınlık ilkokullarındaki Türkçe öğretmen sayısının neden azaltıldığını sordu
06-02-2018
Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Trakya’daki azınlık ilkokullarının Türkçe müfredatında görev yapmak üzere atama bekleyen (ΠE 73) yedek öğretmenlerin durumunu sordu.

İlhan Ahmet, Eğitim Bakanı’na hitaben sunduğu soruda, Trakya’da azınlığa ait ilkokullardaki Türkçe müfredatta 2006-2007 eğitim öğretim yılından 2016-2017 eğitim öğretim yılına kadar on yıldır kesintisiz görevli olan yedek öğretmenlerden 15’inin atamasının yapılmadığına dikkati çekti.

“TÜRKÇE MÜFREDAT İÇİN ÖĞRETMEN ATAMALARI İLK DEFA KISITLANDI”
Söz konusu okullardaki Türkçe müfredatta görev yapmak üzere 2017 - 2018 eğitim yılı için toplam 50 yedek öğretmenin tayin edildiğini belirten milletvekili, “Geçtiğimiz eğitim yılında bu rakam 65 idi. Kaldı ki bu rakam hiçbir zaman 61’in altına düşmemiştir. Hal böyle iken, içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında Trakya’da Azınlığa ait ilkokullardaki Türkçe müfredat için görevlendirilen yedek öğretmen sayısı neden azaltılmıştır?” diye sordu.

Milletvekili Ahmet ayrıca ilgili bakandan, “Azınlık ilkokullarında görevli (ΠΕ 73) kapsamındaki yedek öğretmenlerin görev tecrübesinin (proipiresia), kamudaki başka devlet dairelerinde geçerliliği var mı? Ve iki yıllık bir eğitim sonucu alınan eski SÖPA (Selanik Özel Pedagoji Akademisi) diplomaları, Yüksek Eğitim derecesine dahil mi?” şeklindeki soruların yanıtını istedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]