Novartis skandalı: Eski başbakanlar ve bakanlara rüşvet iddiası!...
07-02-2018
Yunanistan yeni bir skandal iddialarıyla çalkalanıyor. İsviçre merkezli çokuluslu ilaç firması Novartis’in dünya çapındaki rüşvet skandalının Yunanistan ayağında, iki eski Başbakan ile sekiz eski bakan aleyhinde 50 milyon Euro rüşvet almış olabilecekleri şüphe ve iddiaları ülke gündeminde büyük tartışma başlattı.

“Novartis skandalı”nı soruşturan savcı Eleni Tulupaki, büyük bölümü dört gizli tanığın ifşaatlarına dayandırılan soruşturmada, 2006-2015 yılları arasında görev yapan iki eski Başbakan (Andonis Samaras ve Panayotis Pikramenos) ile halen Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Sturnaras ve Yunanistan’ın AB Komisyonu üyesi Dimitris Avramopulos dahil 8 eski bakan aleyhinde rüşvet şüpheleri ve iddiaları oluşması üzerine, araştırmalarını sürdürebilmesi için parlamentonun onayını istedi. Novartis’in siyasetçilere 50 milyon Euro’yu bulan rüşvet verdiği iddia edildi. Suçlanan başbakan ve bakanlar ise Çipras hükümetinin, suni gündem yaratarak, kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmeye çalıştığını söylediler.

Meclis, Novartis firmasının ülkedeki ilaç fiyatlarını yükseltmek için aralarında önde gelen politikacıların da bulunduğu kamu görevlilerine rüşvet verdiği iddialarına yönelik dava dosyasını görüşmek üzere olağanüstü toplandı.

Meclisin, Genel Kurul'da, soruşturmanın devam edebilmesi için politikacıların dokunulmazlıklarının kaldırılmasını tartışması bekleniyor.

Dava dosyasına ilişkin görüşmeler, Yunanistan Parlamento Başkanı Nikos Vuçis'in partilerin meclis grup başkanlarıyla bir araya gelmesinin ardından başladı. Genel Kurulda, dava dosyası hakkında milletvekillerine bilgi verildi.

Konuya ilişkin Başbakan Aleksis Çipras'la görüşmesinin ardından açıklama yapan Adalet Bakanı Stavros Kontonis, 2006-2015 yıllarını kapsayan dava dosyasının meclise getirileceğini açıklamıştı.

Kontonis, sağlık gibi önemli bir meseleyi ilgilendiren yolsuzluğun büyük ahlaki sonuçlar doğuracağını belirterek, belli başlı ilaç şirketlerinin ekonomik krizdeki ülkede fiyatları şişirmek için yasa dışı yollara başvurduğunu ifade etmişti.

Dava dosyasında incelemelerin sürebilmesi için dokunulmazlığı olan politikacılar hakkında meclis kararı gerekiyor.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]