Uluslararası Anadili Günü Bulgaristan’da farklı etkinliklerle kutlandı
22-02-2018
UNESCO’nun kararıyla 1999 yılından bu yana 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü olarak kutlanılıyor. Uluslararası Anadili Günü, Bulgaristan’ın Filibe, Kırcaali, Mestanlı (Momçilgrad) ve Kızılağaç (Kirkovo) da kutlandı.
Fotoğraflar

Uluslararası Anadili Günü dolayısıyla Filibe Bölge Valiliği salonundaki etkinlikte aralarında Türkçenin de yer aldığı farklı dillerde şiirler ve şarkılar okundu, dans gösterileri sunuldu ve Fransız yazar Antoine de Saint Exupery’nin 75 yıl önce yazdığı ve dünyada 210 dilde çevirisi olan "Küçük Prens" adlı romanından kısa bir alıntıyı, salonda bulunan katılımcılar kendi dillerinde okudu.

Etkinliğin devamında Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrindeki Ömer Lütfi Kültür Evi folklor grubu geleneksel Türk dansları ile sahne aldı. Alev Hüseyin adlı bir öğrenci “Türk Dili” adlı bir şiir okudu.

Bulgaristan parlamentosunda üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu siyasi partiler de Anadili Günü dolayısıyla çeşitli girişimlerde bulundu.

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili İlhan Küçük, Bulgaristan genelindeki ofislerinde, aralarında Türkçenin de bulunduğu ülkede konuşulan anadillerin öğrenimini yaygınlaştırmak üzere bir bilgilendirme kampanyası düzenledi.

Sofya, Burgaz, Lovça, Plevne, Şumnu, Rusçuk, Veliko Tırnova ve Vidin şehirlerindeki kampanya kapsamımda dünya dillerinin çeşitliliği konusunda bilgi verildi.

Küçük, dağıttığı broşürlerde “Anadilinizi koruyun, onun bir nefret diline dönüşmesine izin vermeyin. Dil bir zenginliktir, onu diğer insanlara köprü olarak kullanın. Dilimiz, ortak tarihimiz, bugünümüz ve geleceğimizdir.” mesajını verdi.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) partisinin lideri Lütfi Mestan ise yayınladığı yazılı bildiride okullarda anadil derslerinin zorunlu olması talebinde bulundu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]