1 milyon imza kampanyası başarıyla sonuçlandı
06-04-2018
Avrupa ülkelerinde yaşayan azınlıklara ait sivil toplum kuruluşlarını çatı kuruluşu olan Avrupa Milletleri Federal Birliği’nin (FUEN) “Azınlıklar Koruma Paketi” için başlattığı 1 milyon imza kampanyası başarıyla tamamlandı.

FUEN üyesi olan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) konuyla ilgili yayımladığı açıklamada, “Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) asil üyesi olduğu Avrupa Milletleri Federal Birliği’nin (FUEN) ‘Azınlıklar Koruma Paketi’ başlıklı Avrupa Vatandaşları Girişimi için başlattığı 1 milyon imza kampanyası hedefine ulaştı. Kampanyanın resmi olarak sona erdiği 3 Nisan Salı günü saat 23.59’a kadar tüm Avrupa genelinde toplam 1.215.789 imza toplanarak 1 milyon imza hedefinin de üzerine çıkıldı.” ifadelerine yer verildi.

“Azınlıklar Koruma Paketi” girişimine destek için toplanan 1.215.789 imzanın 771.089’u internet üzerinden çevrimiçi, geri kalan 444.790’ı ise kağıt üzerinden matbu olarak toplandı.

ABTTF’nin açıklaması şöyle devam etti: “Ulusal eşik değerlerine ise 11 ülkede ulaşılarak Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından ortaya konan imzaların AB üyesi en az yedi farklı ülkeden toplanması koşulu da yerine getirilmiş oldu.

Ulusal eşik değerlerinin aşıldığı ülkeler Romanya (303.695 imza), Slovakya (57.890 imza), Macaristan (569.813 imza), Letonya (8.252 imza), Hırvatistan (18.884 imza), İspanya (53.772 imza), Danimarka (12.194 imza), Bulgaristan (24.691 imza), Litvanya (20.284 imza), Slovenya (6.895 imza) ve İtalya (60.545 imza) oldu.

Yunanistan’da toplanan 5.166 imza ise AB Komisyonu’nun Yunanistan için belirlediği ulusal eşik değeri olan 15.750’yi aşmaya yeterli olmadı.

FUEN, topladığı imzaları 2018 Nisan ayı içerisinde ulusal eşik değerlerinin aşıldığı ülkelerin yetkili makamlarına teslim edecek. İmzaların tesliminin ardından bahse konu ülkelerin üç ay içerisinde imzaların geçerliliğini onaylamaları ve akabinde düzenleyecekleri resmi sertifikaları AB Komisyonu’na sunmaları gerekmektedir. AB Komisyonu da imza sertifikalarının teslimini takip eden üç ay içerisinde konuyla ilgili Avrupa Parlamentosu’nda kamuoyuna açık bir oturum düzenleyerek ‘Azınlıklar Koruma Paketi’ girişiminin geleceğine ilişkin kararını ilan edecektir.”

Konuya ilişkin olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “Azınlıklar Koruma Paketi” için başlatılan imza kampanyasında bir milyon hedefinin aşılarak 1.215.789 imzaya ulaşılmasının Avrupa’da yaşayan ulusal ve dilsel azınlıklar açısından çok önemli bir kazanç olduğunu söyledi. Habipoğlu, “Böylelikle, girişim sayesinde Avrupa’da ulusal azınlıkların korunması ile dilsel ve kültürel çeşitliliğin desteklenmesi konusunun Avrupa düzeyinde tartışılması ve Avrupa Birliği’nin üye devletleri bağlayıcı genel politika alanlarından haline gelmesi için tarihi bir adım atılmıştır. Ülkemiz Yunanistan’da girişime destek için verilen imzaların sınırlı sayıda kalarak ulusal eşiğin aşılamaması ise üzücüdür. Bunun temel nedeni de Yunan devletinin sınırları içerinde yaşayan ulusal azınlıklar üzerindeki baskı ve sindirme politikalarının sonucu azınlık mensupları arasında oluşan korkudur. Tüm kurum ve kuruluşlarıyla girişime başından beri destek veren Batı Trakya Türk toplumu mensupları da Yunan devletinin baskısından korktuğu için kampanyada imza vermekten çekinmiştir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1055
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]