BTAYTD: “Anadilinde eğitim gören bir çocuğun özgüveni daha yüksek olur”
17-05-2018
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) “Okullarımızı Çocuksuz Azınlığımızı Okulsuz Bırakmayalım” adlı projeye destek vererek, Azınlık Okullarımız toplumumuz için özel bir değer taşıdığıni ve anadilinde eğitim gören bir çocuğun özgüveni daha yüksek olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili olarak BTAYTD tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Azınlık Okullarımız toplumumuz için özel bir değer taşımaktadır. Çocuklarımızın dilini, dinini, kültürünü tanıyıp özgürce kullanabilecekleri eşsiz bir alandır. Ayrıca 1923 Lozan Antlaşması ile kazanılmış en temel hakkımızdır. Etnik kimliğimizi, değerlerimizi ve inançlarımızı kaybetmemek adına sahip çıkılması gerekir. Anadilinde eğitim gören bir çocuğun özgüveni daha yüksek olur ve kendini daha rahat ifade eder. Her iki dili de (Türkçe ve Yunanca) aynı anda öğrenmesi bir avantaj haline gelir.

Gelecekte başarılı bireyler yetiştirmek istiyorsak önce kimliğimize sahip çıkmalı ve çocuklarımız için en doğru kararı vererek onları Azınlık Okulları’na göndermeliyiz. Okullarımızdaki eğitim kalitesini ve verimi artırmak için hep birlikte çalışmalı ve “Birlikten kuvvet doğar” atasözümüzden de yolaçıkarak asla pes etmemeliyiz.

Bu sebeple, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Yönetim Kurulu olarak Batı Trakya Türk Kadın Platformu’nun başlatmış olduğu ‘Okullarımızı Çocuksuz Azınlığımızı Okulsuz Bırakmayalım’ adlı projeye bizler de her türlü desteği verdiğimizi belirtmek isteriz.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1045
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]