Işık Sadık Ahmet, Samsun’da Balkan Tarihi Kongresi’ne katıldı
03-12-2018
12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi, 1-2 Aralık tarihlerinde Samsun’da gerçekleşti.
Fotoğraflar

Kongreye katılan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını anlattı.

Balkanlar’daki Osmanlı egemenliğinin, Balkan Savaşları’nın, mübadelenin, Osmanlı’dan kalan kültürel mirasın konuşulduğu kongreye, Türkiye genelinden ve Türkiye dışından çok sayıda bilim insanı katıldı.

DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Samsun'da Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda düzenlenen 12. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "Eğitim durumumuz çok kötü. Çünkü Yunanistan devleti, azınlık olarak bizlere yabancı uyruklu öğrenci muamelesi ve kontenjanı uygulamaktadır." dedi.

Lozan Anlaşması ile Türklerin Yunanistan'da azınlık olarak bırakıldığını söyleyen Işık Sadık Ahmet, Yunanistan'ın, azınlık olan Türkleri devlet dairelerinde çalıştırmadığını belirtti. Ahmet, "Türk, Yunanistan'da Lozan Anlaşması'ndan doğan haklarını yıllardır elde edememektedir. 2001 yılı Avrupa Birliği raporlarına göre Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesi en geri kalmış bölgesidir.” ifadelerini kullandı.

Batı Trakya Türkleri’nin sayısının gittikçe azaldığını söyleyen Işık Sadık Ahmet, “Yunanistan hükümeti, 19. madde diye bir kanun çıkardı ve 60 bin 4 kişiyi vatandaşlıktan attı. Hatta Yunan ordusunda askerlik yapan bir askeri de vatandaşlıktan attılar." dedi.

Batı Trakya Türkleri'nin verdiği mücadele sonrasında bu kanunun kaldırıldığını anlatan Ahmet şöyle devam etti: "60 bin 4 Türk'ün hala vatandaşlığa alınmasını bekliyoruz. Vakıflar, Türklerin himayesinden alınmakta, din görevlisi olarak da Yunanistan yanlıları atanmaktadır. Eğitim durumumuz çok kötü. Çünkü Yunanistan devleti, azınlık olarak bizlere yabancı uyruklu öğrenci muamelesi ve kontenjanı uygulamaktadır. Yüzde 0.5'lik kontenjan vermekte, çocuklarımız Batı Trakya bölgesinden uzak üniversitelere gönderilmektedir."

Ahmet, Türklerin Batı Trakya'da resmi azınlık olduğunu vurgulayarak, "Yunanistan'da azınlık olmamıza, yıllardır süren baskılara, kötü muamelelere maruz kalmamıza rağmen ne dilimizi, ne de Türklüğümüzü kaybettik. Hiçbir zaman Yunanistan'a karşı silahla veya onlara karşı gelecek hiçbir girişimde bulunmadık, hiçbir terör örgütü ile işbirliği yapmadık. Türklüğümüzü koruyarak elimize, dilimize sahip çıktık." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]