Türkiye Bursları Tanıtımı ve Mesleki Rehberlik Semineri İTB’de gerçekleştirildi
09-02-2019
Türkiye Cumhuriyeti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından verilen Türkiye Bursları Tanıtımı ve Mesleki Rehberlik Semineri, 4 Şubat Pazartesi günü İskeçe Türk Birliği Lokali'nde lise son sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirildi.
Fotoğraflar

Seminer programı için bölgemize gelen Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim görevlileri Prof. Dr. Tuncay Ergene ve Doç. Dr. Arif Özer ve Türkiye Bursları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Danışmanı Recep Paçaman ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Koordinatörü Fatih Doğan İskeçe Türk Birliği’ni ziyaret etti. Zirayet sırasında İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri tarafından karşılanan konuklar, İTB’nin faaliyetleri ve tarihi süreci hakkında bilgi aldı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ziyaret anısına Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim görevlileri Prof. Dr. Tuncay Ergene’ye İskeçe Pazaryeri Camii’nin tablosunu hediye etti.

Öğrencilerin lokale gelmesiyle birlikte seminere geçildi. İlk olarak Türkiye Bursları hakkında öğrencilere video izletildi. Akabinde, Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim görevlileri Prof. Dr. Tuncay Ergene ve Doç. Dr. Arif Özer, üniversite öğrencisi olmaya aday liselilere "Mesleğimi Nasıl Seçmeliyim" başlığı altında tercihlerini nasıl yapmaları, nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler verdiler. Ayrıca, etkinliğe katılan öğrencilere meslek belirleme konusunda test kâğıtları dağıtıldı.

Öğrenciler tarafından doldurulan test kağıtlarına puanlama yapıldı ve öğrenciler testten aldıkları puanlara göre hangi bölüme daha yatkın olduklarını gördüler. Çıkan sonuçlar öğretim görevlileri tarafından değerlendirildi.

Prof. Dr. Tuncay Ergene ve Doç. Dr. Arif Özer öğrencileri tercih konusunda dikkatli olmaları ve doğru tercihi yapmaları konusunda uyardılar.

Tanıtımın son bölümünde ise öğrencilere Türkiye Bursları hakkında bilgiler verildi. Burslar, öğrencilere Türkiye Bursları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Danışmanı Recep Paçaman, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Koordinatörü Fatih Doğan tarafından tanıtıldı.

Daha sonra konuşmacılar öğrencileri burslar hakkında bilgilendirdi. Son olarak öğrencilerin sorularını yanıtladılar.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1075
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
[email protected]